Despacito`nun Hikayesi

"Despacito" şarkısının hikayesini Luis Fonsi`den dinleyelim.

Luis Fonsi ve Daddy Yankee`nin seslendirdiği dünyayı kasıp savuran "Despacito" nasıl doğdu? Nasıl gelmiş geçmiş en büyük hit parçalarının arasında yer buldu? Despacito`nun hikayesini Luis Fonsi https://genius.com/ websitesinde yayınlanan röportajında anlatıyor.

"Despacito", iki insan arasındaki cinsel fakat romantik bir ilişki ile ilgili bir şarkı. Türkçe`de "yavaşça" anlamına gelen "despacito" bu ilişki içindeki romantizmi vurguluyor.

Luis, Despacito`yu yazarken aklında bir bayan var mıydı?

Şarkı yazarken, sözlerle yüzleşmek zorundasın, ama bu şarkı o kadar seksiydi ki, bu gerçek bir kişi olamazdı.

Bu bir insandan ziyade bir senaryo idi. Ben o “senaryoya” gittim. O yere gittim ve orası bir kulüptü. O kulübe girdiğimde ve o güzel kızla göz teması kurmaya başladım.

Ve şarkı da böyle başlıyor işte. Gerçekçi bir hikaye. Şarkının başında "Hey, bana baktığınızı fark ettim, ben de size bakıyorum. Hadi birleşelim o zaman" deniyor. Yavaş yavaş nakarata "Tamam. Buradayız, ama şimdi anın keyfini çıkaralım." denilen sözlere doğru geliniyor. Şarkının anlatmak istediği de aslında tam da bu. Anın tadını çıkarmak ve acele etmemek. Ben ve diğer yazar arkadaşım bu “seksi yeri” hayal ediyorduk ama oranın gerçek bir yüzü olmadı hiç.

Şarkının ilham kaynağı neydi?

İsterdim ki güzel bir hikayem olsun, ama dürüst olmak gerekirse, bir sabah kafamda "Despacito" ile uyandım. Bu kadar basit. Bir şekilde kafamda o melodi oluştu ve "despacito" sözcüğü ile buluştu. Ve sonra onlara eklenen ilk şey şarkının sonundaki “Porto Riko”nun geçtiği kısım oldu. Despacito, Porto Riko ve "Ay! Bendito" arasındaki kafiyeydi olay. Porto Riko'da çok sık kullandığımız sözcükler bunlar. Adeta şarkının omuriliği gibiydiler.

O gün öğleden sonra can dostum söz yazarı Erika Ender ile uzun uzun yazıştık. Bütün küçük fikirleri telefonuma kaydettim ve "Hey, bak. Bu eğlenceli, hareketli şarkı için fikrim hazır. Bu gerçek seksi sözleri, yavaş yavaş anlamına gelen 'despacito' etrafında yazalım. Herşeyi sindirerek yapacağız."  dedim. Ve sanırım istediğimiz mutlu ortamı da bulduk. Ve tabii ki herşey sadece bir kelime etrafında dönüyordu "despacito."

Peki Daddy Yankee ile söyleme fikri nasıl doğdu?

Parçayı bitirip son vokalimi yaptıktan sonra hepimizin iliğimize kadar hissedip birbirimize "Şu ikinci kıta. Onu çıkarmamız lazım ve birisinin şarkıya enerji katıp onu patlatmasına ihtiyacımız var. Şarkıyı dağıtacak bir ustaya ihtiyacımız var." der gibi baktığımızı hatırlıyorum.

Ortaya isimleri atmaya başladık ve Yankee'ninki bir şekilde listenin başında yerini almıştı. Herşeyden önce, o sevdiğim bir arkadaş ve rahat ulaşabileceğim birisiydi. Araya herhangi bir plak şirketi yöneticisi veya menajer de gir(e)meyecekti. İkincisi, piyasanin en iyisi olmasa da en iyilerindendi. Ve o anın akabinde gerçekleşen telefon görüşmesi, "Hey, naber? Ben Fonsi, sana bir şey yollayacağım. bir MP3. Bir dinle. Birşey söylemeden önce iyice bir dinle. Geçmişte yaptıklarımdan farklı bu, ama çok özel. Ve özel olmasaydı, seni aramazdım." Birkaç saat sonra "Haydi bakalim, yapıyoruz. Ne yapmam gerekiyor?" dedi telefonda. İki hafta sonra Miami'ye uçtu, stüdyoya girdik ve resmen dağıttı bizi. Sekiz saat süren bir çalışmanın ardından sonra şarkıyı bitirdik. Mix`e gönderdik. Yeni bir şarkı doğmuştu artık.

Luis, parçanın eşsiz sound`unu nasıl açıklarsın?

Demoyu gitarımla kaydettim ve neredeyse bir cumbia (bir Kolombiya müzik ve halk oyunu) gibi çaldım. Cumbia ve reggae karışımı gibi oldu. O an şarkıyı gitarimda çalabileceğim tek şekli buydu. Bu yüzden şarkının produksiyon sürecinde neye dönüşeceğini gerçekten merak ediyordum. Bütün şarkı boyunca bu tarzın gerekli olduğunu biliyordum. Bu arada Kolombiya'dan iki muhteşem şarkı yazarı ve yapımcı olan Andreas ve Mauricio ile bir araya gelmiştim. Hemen şarkıya modern bir altyapı hazırlamaya başladılar.

Normalde daha çok geleneksel müzik için kullanılan Puerto Rico'ya özel bir gitar olan cuatro`yu kullandık. Ve şarkıya o etnik Porto Riko duygusunu eklemeyi başardık. Şarkıda pop melodisi de var. Böylece farklı birçok stili “despacito”da buluşturmuş olduk.

Peki şarkının Justin Bieber ile buluşması nasıl oldu?

Şarkı Latin Amerika'da ve Avrupa'da hit oldu. Ben de şirketimle konuşurken "Bu işin icinde Amerikalı bir şarkıcı olsa harika olurdu" gibi birşey söyledim. Aslında daha cok “hip-hop dünyasından biri olabilir mi?” diye düşünüyorduk. Farklı şeyler yapabilecek biri. Böylece isimler üzerinde düşünmeye başladık, insanlara ulaşmaya çalıştık, ancak fikri bulduğumuzla kaldık. Gerçekten hiç kimseyle temasa geçemedik.

Daha sonrasında Avrupa'da promosyon yaparken,  İtalya'da sabah üç gibi uyumaya çalışırken şirketten biri aradı ve dedi ki "Seninle konuşmalıyız. Bieber'in ekibinden aradılar. Kolombiya'da turnedeyken şarkıyı duymuş. İnsanların tepkisini görmüş. Şarkıyı sevdiğini, remixi yapmak istediğini söylemiş." Ben de "Ne? Saat sabahın üçü, dostum. Biraz uyumaya çalışıyorum. Saka yapmanın sırası değil." Dedim. "Onlara kayıdı gönderebilir miyiz? " deyince olayın ciddiyetini anladım ve "Neden bana soruyorsun? Tabii ki. Gönder. Haydi" dedim. Sözlerimiz vardı. Şarkı tamdı. Bütün parçaları gönderdik.

Fiziksel olarak orada değildim, ama o orda bütün ekibi ile birlikteydi. Ve ertesi gün, ilk bölüm geldi. Bieber şarkının başında İngilizce yeni bir kıta söylüyordu ve nakaratı da İspanyolca okumuştu. İspanyolca söylemesi inanılmaz bir şeydi. Öncelikle, bu şarkıyı söylemek benim bile için zor, ki ben Porto Riko'luyum. Nakaratın akıcı okunması lazım çünkü çok fazla söz var. Çok hızlı ve karışık. Ve bu adam bunu başardı. Resmen dağıtmış ve harika bir iş çıkarmış. Özellikle şarkının başında yaptıklarını çok sevdim. Armut pişip ağzımıza düştü resmen. Bieber`in bu işin bir parçası olmak istemesi harika bir şeydi.

Müzik listelerinde ne gibi başarılara ulaştı “Despacito”?

Şarkı Bieber remixinden önce orta derecede başarılıydı, “Hot 100”de 44'e ulaştı ve “Hot Latin Songs” listesinde ise zirvedeydi. Bieber'in remix'inin çıkmasından bir hafta sonra, şarkı "Hot 100"de 9 numaraya kadar çıktı. Bu Luis Fonsi ve Daddy Yankee için bir ilkti. Bieber'in ilk 10`a giren 12. şarkısı oldu. Şarkının 1. sıraya çıkması fazla uzun sürmedi.

“Macarena”dan sonra ilk 10`a giren ilk İspanyolca şarkı oldu.

"Despacito", “Hot 100”  listesinde Luis Fonsi ve Daddy Yankee'nin ilk ve Justin Bieber'in ise beşinci 1.No`ya yerleşen hiti oldu.

SİZDEN!

Merhaba SadeceMüzik.Net Takipçileri,

Size grubumuz "Yarın"dan ve çıkardığımız EP "III"den bahsetmek istiyoruz.

Albüm


 
Cadılar Bayramı için özel hazırlanmış “Stranger Things” dizisinin soundtrack albümü “Hallowen Sounds From The Upside Down” ismi ile satışa çıktı.

Galeri Haber

K-Pop denince ilk akla gelen isimlerdern olan PSY, Gangnam Style'la Billboard listelerinde en yüksek 2. sıraya çıkabilmişti. BTS'in Mayıs ayında yayınlanan yeni albümü 'Love Yourself: Tear', albüm satışları, yükleme ve akış verileri değerlendirmeye alınan Billboard 200 müzik listesinde 1. sıraya oturdu ve bunu başarabilen ilk Güney Koreli sanatçı oldu. 

Aykut BALCI yazdı

Özel Haber

Tanıtım

Halil Sezai’nin bu yıl kurduğu ve üretim merkezi olarak tanımladığı KaYıP Müzik’in ilk projesi hayata geçti. Umut ve Soner isimli 19 yaşındaki iki yetenekli genç müzik dünyasına “Boşver” adlı şarkılarıyla merhaba diyor.

"Hayat bir seyahattir,bir hedef değil"
STEVEN TYLER

Magazin

Los Angeles merkezli Buzznet isimli internet sitesinin gerçekleştirdiği ‘dünyanın en güzel kadını’ oylaması sonuçlandı.

Tarihte Bugün

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.