Tüm zamanların en çok satan Single'ları

Tüm zamanların en çok satan Single'ları sizin için topladık.

 

 

 

1."White Christmas" - Bing Crosby - 50 milyon

Gelmiş geçmiş en çok satan single`larin başında Bing Crosby`in "White Christmas" isimli Noel şarkısı geliyor. 1942 yılında yayınlanan single, 50 milyon adet satış ile geçilmesi zor bir sayıya ulaşmış durumda. Şarkının diğer versiyonları ile beraber toplam 100 milyondan daha fazla satıldığı tahmin ediliyor.
 

 

 

2."Candle in the Wind" - Elton John - 33 milyon

Orjinali ilk olarak 1974 yılında Elton John`un seslendirdiği "Candle in the Wind" 1997`da ufak söz değişikliklerine uğrayıp yine aynı sanatçı tarafından piyasaya sürülmüştür. Dünya çapında 33 milyon satarak en çok satan 2. single olmayi başaran şarkı, ayrıca İngiltere`de "Lady Diana`nin anısına" adı altında yayınlandı ve John şarkıyı prensesin cenaze töreninde seslendirdi. Şarkının Ingiltere müzik tarihinde en çok satan single olmasına da bu yüzden şaşırmamak lazım.
 

 

3."Silent night" - Bing Crosby - 30 milyon

Ilk olarak 1935 yılında yayınlanan "Silent Night" yaklaşık 30 milyonluk satışla listenin 3. sırasında. Yine Bing Crosby`nin seslendirdiği eser 1945 yılında "Merry Christmas" adlı albümde (listenin 1. sırasındaki) "White Christmas" ile birlikte yayınlanmıştır.
 

 

 

4."Rock around the Clock" - Bill Haley & His Cornets - 25 milyon

Bill Haley & His Comets`nin "Rock Around the Clock" şarkısı 1954 yılında piyasaya çıktı ve müziğin milat taşlarından oldu. Beste ve sözünün kime ait olduğu konusunda büyük tartışmaların ortasındaki şarkı, dünya çapında 25 milyonluk bir satış rakamı yakalamış durumda.
 

 

5. "I Will Always Love You" - Whitney Houston - 20 milyon

Dolly Parton`a ait olan şarkı ilk kez 1974 yılında Parton`ın albümü ile piyasaya çıkmıştır. Büyük bir başarı yakalayan şarkı, 18 sene sonra 1992`de Whitney Houston tarafından "The Bodyguard" filmi için tekrar seslendirildiğinde asıl patlamayı yaptı ve toplamda 20 milyon adetlik bir satış rakamına ulaştı.
 

 

6. "We are the World" - USA for Africa - 20 milyon

USA for Africa 84-85 yıllarında Etiyopya halkına yardım için kurulmuş bir müzik projesiydi. U.S.A. hemen tahmin edildiğinin aksine „United Support of Artists“`in kısaltmasidir. Aralarında Ray Charles, Bob Dylan, Diana Ross, Lionel Richie, Paul Simon, Bruce Springsteen, Tina Turner ve Stevie Wonder gibi dünyanın sayılı sanatçıların da bulundugu bu grup yine bu grupta bulunan Michael Jackson und Lionel Richie`nin sözlerini yazdığı "We Are the World" şarkısını Quincy Jones önderliğinde kaydetti. 20 milyonluk satışla dünyanın en çok satılanlar listesinde bulunan bu şarkı ayrıca aynı isim altındaki albümde de yayınlanmış ve büyük ses getirmiştir.
 

7. "If I Diddn`t Care" - The Ink Spots - 19 milyon

1939 yılında müzik listelerini altüst eden şarkı, 'The Ink Spots' tarafından seslendirilmiştir. İşin ilginç yanı ise "If I Didn't Care"`in 2 ayri tondan başlayıp bitiyor olması bahanesiyle plak şirketinin sarkıyı reddetmesi, bunun üzerine besteci Jack Lawrence`in bu durumu değiştirip şarkıyı tekrar yolladığında şöyle bir cevap alması: "Artık cok geç, şarkı The Ink Spot tarafından kaydedildi bile". 18 defa coverlanan şarkı, yaklaşık 19 milyonluk şatıs ile listenin 7. sırasında.
 

 

8. "Yes Sir, I Can Boogie" - Baccara - 16 milyon

Frank Dostal ve Rolf Soja`a ait bu klasik disko şarkısı 1977 yılında Avrupa'da büyük bir hit oldu ve Ekim ayında İngiltere'de bir hafta boyunca bir numarada yer aldı. İspanyol flamenko dansçıları Mayte Mateos ve Maria Mendiola`dan oluşan "Baccara" tarafından seslendirilen şarkı, Amerika Birleşik Devletleri'nde müzik listelerine girmemesine rağmen dünya çapında 16 milyonluk satış barajını aşmayı başarmıştır.
 

 

 

9. "My Heart Will Go On" - Celine Dion - 16 milyon

Kanadalı pop şarkıcısı Celine Dion tarafından söylenen "My Heart Will Go On" efsane film "Titanic" ile meşhur olmuştur. Şarkı, filmin Soundtrack`inin yanı sıra ayrıca Dion`un "Let`sTalk About Love" albümünde de yer almıştır. Sözleri Will Jennings`e ve bestesi James Horner`e ait olan single ayrıca 1998 yılında dünya çapında en çok satan single olmayı başarmıştır.
 

 

10. "All I Want for Christmas is You " - Mariah Carey - 14 milyon

Listedeki 10. Single da bir Noel şarkısı. "All I Want for Christmas is You" Noel şarkılarının belki de en modernlerinden. Söz ve müziği Mariah Carey ve aranjör Walter Afanasieff ait şarkı,1994 Columbia Records etiketiyle  yayınlanan "Merry Christmas" albümünün ikinci parçasıdır. 14 milyon satan şarkının çok sayıda yeni düzenlemeleri bulunmaktadır.
 

Kaynak: Wikipedia

 

SİZDEN!

...

Aykut BALCI yazdı

Özel Haber

Tanıtım

Big SES Big Fm'in Türkçe Web radyosu olarak yayınlarını Almanya'dan sürdürmektedir. Almanya'da gençlere yönelik yayınlar yapmaktadır. 

"Herkes gençlere bir şeyler anlatmak istiyor. Bir de susup onları dinlemeye ne dersiniz?"
MARILYN MANSON

Tarihte Bugün