Drake nasıl rekor kırdı?

 
Herkese merhaba yavaş yavaş yaz mevsimini sonlandıramaya hazırlanırken geride bıraktığımız günlerde neler yaşandı birlikte bir göz atalım istiyorum. Müzik dünyasında bu yaz yine birçok önemli gelişmelere şahit olduk. Birçoğuna önceki yazılarımda yer vermeye çalıştım. Şimdi yeni gelişmeler var. İşte başlıyoruz… 
 
 
Geride bıraktığımız günlerde Hip-Hop/Rap, R&B, Trap ve Pop gibi birçok müzik türünü harmanlayarak yakaladığı tarzı ile son dönemin en çok konuşulan müzisyenlerinden biri olan Drake, yeni bir rekora imza attı ve yeni albümü Scorpions'un "In My Feeling" adlı şarkısı ile tüm listelerde zirveye ulaşarak, internet mecrasında kırılması güç bir rekor gerçekleştirdi. Albümü ile Spotify ve Apple Music gibi platformlarda 1 hafta içerisinde 1 milyar dinleyiciye ulaşan Drake, tüm platformlarda 50 milyar kez dinlenmeyi başardı. Rakamlar gerçekten inanılmaz... Drake’in bu kadar büyük bir başarıya imza atmasında sosyal medya üzerinden başlayan ve "In My Feeling" şarkısı ile arabadan atlayıp yapılan dansın etkisi büyük. Her ne kadar bu dans tehlikeli bulunup tartışmalara neden olsada Drake için olumlu yansımış gözüküyor. Tabi teknolojinin de bunda etkisi büyük! Teknoloji geliştikçe artık büyük bir çoğunluğumuz online platformlar üzerinden müzik dinlemeyi tercih ediyoruz. Ama hala plak şirketlerinin ve sanatçıların gelir elde etme konusunda büyük sıkıntıları yazılıp çiziliyor. Webrazzi’de yayınlanan habere göre, analist Jason B. Bazinet önderliğinde yayınlanan Citigroup raporunda   müzik endüstrisinin 2017’deki 43 milyar dolarlık gelirinden sadece yüzde 12’si sanatçılara gitti. Bu da ortalama 5 milyar dolara denk ediyor. Üstelik sanatçılar bu kazancı paylaştıkları müziklerinden, yayınladıkları albümlerden değil, turnelerden ve konserlerden elde ediyorlarmış. Paranın büyük bir kısmının aracılara gittiği sonucu ortaya çıkıyor. (Bir çok sektörde olduğu gibi) Geri kalanı da AM/FM radyo, online platformlar ve kayıt etiketleri gibi dağıtım hizmetleri için harcanıyor. Bir önceki yıla göre gelirlerini arttıran sanatçılar için durum iyi gözüksede yeterli değil. Citigroup, bu gelir eşitsizliği için üç olası çözüm öne sürüyor. Bunlardan ilki dikey bütünleşme. Bu da konser destekçilerinin mevcut bir dağıtım platformu ile birleşebileceği anlamına geliyor. İkincisi ise yatay entegrasyon. Böylelikle mevcut dağıtım firmaları güçlendirilebilir. Üçüncü olarak ise organik entegrasyon biçimi çözüm olarak görünüyor. Bu da mevcut web tabanlı Spotify, Deezer gibi dağıtım şirketlerinin organik olarak müzik etiketlerine dönüşebileceği anlamına geliyor.

 
Dijital müzik dünyasında gelirler konusunda bu gelişmeler yaşanırken. Son dönemde oldukça sevdiğim bir uygulama olan kullanıcıların playback yaparak müzik klibi oluşturabilmelerine imkan tanıyan Musical.ly uygulaması, uygulama şimdi yoluna TikTok ismiyle devam edeceğini duyurdu. Stratejik olarak neden böyle bir değişime gitme gereği duydular bilmiyorum ama sanki Musical.ly daha iyi gibiydi. Louis Yang ve Alex Zhu tarafından kurulan platform, Kasım 2017’de Çin merkezli Beijing Bytedance Technology firması tarafından 800 milyon dolara satın alınmıştı. Çinli şirket, Musical.ly’i kendi bünyesindeki bir diğer uygulaması TikTok ile birleştirme kararı aldı. Bakalım uygulama bu şekilde popülerliğini artırabilecek mi?
Gelelim en çarpıcı açıklamaya Tim Cook verdiği son röportajında herkese yok artık dedirtti. Müzik sevgisinden bahseden Apple’ın patronu, Apple Music’i para kazanmak için yapmadıklarını açıkladı.
Fast Company’ye Apple ve kendi hayatı hakkında röportaj veren Tim Cook, “Müziksiz antrenman yapamıyorum. Müzik bana ilham veriyor, motive ediyor, geceleri sakinleştiriyor. Sanırım müzik herhangi bir ilaçtan daha iyi”dedi.
 
Ayrıca Tim Cook, dijitalleşmenin getirdiği toplumsal bozulmalara da değindi, “İnsanlığın müzikten, sanattan ve zanaattan koparak birer bayt içine sıkışmasından endişe duyuyoruz” dedi. Apple, dijital dönüşümün tuğla şirketlerinden birisi.  Ayrıca Apple’ın Apple Music hizmeti hakkında bazı açıklamalarda bulunan Cook, “Bu işi para için yapmıyoruz” dedi. 
 
Tim Cook neden böyle bir açıklama yaptı bilinmez. Ama bilinen bir gerçek artık gelirlerinin hatırı sayılır bir kısmınıda bu online platformlar sayesinde artıtması. Ben bunu rakibi Spotify’a bir gönderme olarak algıladım. Siz ne düşünürsünüz?

Aykut BALCI
Güncel Yazıları
 

Röportaj

"Herşey „birdenbire“ oldu!"

Aykut Balcı, Türkçe rap müziğinin önde gelen isimlerinden Yener Çevik ile yeni albümü üzerine güzel bir röportaj yaptı. Okumak için şöyle buyurun...

Türk MJ Fan’ler Michael Jackson heykeline karanfil bıraktı.

SİZDEN!

Gürol Ağırbaş, şarkılarda hakiki enstrüman sesi duymak isteyen, albüm kartonetlerini okumayı seven dinleyicilerin yakından tanıdığı değerli bir müzisyendir. Yıllarca albüm ve sahne çalışmalarında sadece enstrümanist kimliğini değil, besteci ve aranjör yönünü de sergilemiştir. Bunlardan en akılda kalıcı olanı ise hiç şüphesiz Demet Sağıroğlu’nun Arnavut Kaldırımı isimli eseridir. Enstrümanist olarak da bas gitarıyla özdeşleşmiş, çıkardığı “Bas Şarkıları” albümleriyle başrol oyunculuğuna taşıdığı bas gitarın müzikte iskelet görevi gören bir enstrüman olduğunu unutmamamız gerektiğini vurgulamıştır. İşte bu seri halinde çıkan bas gitar albümlerinin üçüncüsü, 20 yıllık bir aranın ardından “Bas Şarkıları 3” ismiyle ve Ada Müzik etiketiyle tekrar karşımıza çıktı.

T. S. TARCAN yazdı

Mert ATEŞ yazdı

Tanıtım

Halil Sezai’nin bu yıl kurduğu ve üretim merkezi olarak tanımladığı KaYıP Müzik’in ilk projesi hayata geçti. Umut ve Soner isimli 19 yaşındaki iki yetenekli genç müzik dünyasına “Boşver” adlı şarkılarıyla merhaba diyor.

Konser Hikayeleri

Sanatçıların ölümlerine her zaman üzülmüşüzdür. Onları görmesek bile hayatımızın fon müziği oldukları için bizden bir parça gitmiş gibi olur. Fakat o şarkıcıyı gördüysek eğer anılarımıza da katılırlar. İşte ben de The Prodigy vokalisti Keith Flint'in ölüm haberini alınca sıradan ünlü ölüm haberlerinden daha çok üzüldüm. 

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Mor ve Ötesi grubunu mercek altına aldık.

İlginç Haber

Tüm zamanların en çok satan Single'ları sizin için topladık.

"Eğer herkes başka bir televizyon seti yerine barış isteseydi, o zaman barış olurdu"
JOHN LENNON

Tarihte Bugün

Levent Yüksel dünyaya geldi. (1964)

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.