Müzik Her Yıl Güzel

Herkese merhaba;

2019 yılının ilk günlerini yaşadığımız bugünlerde ve 2018 yılının son günlerinde müzik dünyasında ne gibi gelişmeler oldu olacak merak edenler için kısa bir değerlendirme yaptım.

 
 
2018 yılı müzik açısından oldukça verimli geçmişe benziyor her ne kadar ülkemiz açısından öyle çok etkili konserler izleyemesekte yeni yıl için umutlar artmış durumda. En azından benim için öyle… 2018 yılı dijital dünyanın hakimiyeti ile geçen bir yıl oldu ve 2019 yılında da dijital yine ön planda olacak.
 
Geçtiğimiz yılın en çok hasılat yapan isimleri yılın sonlarına doğru açıklandı.
'Shape  Of  You' şarkısıyla müzik piyasasında listeleri alt üst eden Ed Sheeran yeni bir rekora imza attı.
2018'de konserlerinden 432,4 milyon dolar kazanan 27 yaşındaki İngiliz sanatçı, “Bir yıl içerisinde en çok konser hasılatı  elde eden müzisyen” unvanını aldı.
 
Amerikalı şarkıcı Taylor Swift, 36 şehirde 53 konser verdi ve 345,1 milyon dolarlık bilet hasılatıyla ikinci sırada yer aldı. Listenin üçüncü sırasında 254.1 milyon dolar hasılatla Jay-Z/Beyonce bulunuyor.
Bu arada Haziran ayında çıkardığı Scorpion albümüyle listeleri altüst eden Drake, Spotify üzerinde de hem yılın hem de tüm zamanların en çok dinlenen şarkıcısı oldu. Hip-hop tarzı 2018 Spotify listelerini ele geçirirken Latin müzikleri de büyümeye devam etti. Üç Latin şarkıcı J Balvin, Bad Bunny ve Ozuna yılın en çok dinlenen sanatçıları listesinde ilk 10’a girmeyi başardı. Türkiye’de en çok dinlenen sanatçı ise geçtiğimiz yıl yayınladığı Müptezhel albümüyle geniş kitlelerin hayranlığını kazanan Ezhel oldu.
 

2019'da K-Pop yıldızları askere gidiyor…

 
K-Pop Türkiye’de çok fazla seviliyor ve dinleniyor. Dünya üzerinde popülerliğini arttırmaya devam eden bu müzik türü tam bir çılgınlığa dönüşmüş durumda. Bunu duyduğumda çok şaşırdım ama 1953'ten beri Kuzey ile teknik olarak savaşta olan Güney Kore'de dünyayı kasıp kavuran bir çok K-Pop yıldızı 2019 yılında askere gitmek zorunda kalacak.
Sadece uluslararası başarı sahibi sporcu ve sanatçıların askerlikten muaf tutulduğu ülkede dünyaca ünlü BTS grubu üyelerinin durumu tartışma konusu olmuş durumda. Billboard Müzik Ödülleri'nde 2017 ve 2018'de 'The Social Artist' ödülüne damga vurmalarına ve dünya listelerinde uzun süreler ilk sırada yer almalarına rağmen, yetkiler tarafından 'askerlikten muaf tutulmayacakları' açıklanan grup üyeleri için siyasetçiler de devreye girdi.
 
 
İşte 2019'da silah altına alınması kesinleşen 7 K-Pop yıldızı:
 
1- Bigbang'in vokalisti Seungri
2- EXO’dan Xiumin
3- Highlight'dan Yang Yoseob
4-Highlight’ın Lee Gikwang
5-2PM’den Junho
6- FTISLAND’dan Lee Hong Ki
7- 2PM’in Chansung'u
 

Enrique Iglesias ve Ece Seçkin ortaklığı...

Adeyyo ve Hoşuna Mı Gidiyor şarkılarıyla yıldızı parlayan Ece Seçkin, dünyaca ünlü sanatçı Enrique Igleasias ile düet çalışmasına imza attığını duyurdu. Teklifin Enrique Iglesias'tan geldiğini söyleyen Ece Seçkin ilk olarak mesaj aldığında inanamadığını ve çok şaşırdığını söylüyor. "Sonra şarkıyı yolladılar. Yılbaşı gecesi Enrique Iglesias ile şarkımızı kaydettik ve önümüzdeki günlerde de klibini çekeceğiz. Hareketli ve latin bir şarkı. Türkçe ve İspanyolca karışık.” olacak şeklinde ekliyor. Merakla bekliyoruz...

Beyonce ve Jay Z klip çekti, müze ziyaretçisi rekor kırdı...

Louvre Müzesi, 10.2 milyon ziyaretçi sayısına ulaşarak, dünya genelinde en çok ziyaret edilen sanat müzesi unvanını elde etti. Louvre Müzesi'nin bu rekoru kırmasında ana etkenin Beyonce ve Jay-Z'nin müze içerisinde çektiği ve başta Leonardo da Vinci'nin başyapıtı Mona Lisa olmak üzere birçok esere yer vediği klip olduğu öne sürülüyor.

Aykut BALCI
Güncel Yazıları
 

Röportaj

OZAN PEHLİVAN: "O SES OLMAK BAŞARMAK İÇİN YETMİYOR"

2017'deki ilk röportajımızı yeni single'ını çıkaran Çağın ile yaptıktan sonra çıkaracağı yeni single'ını ilk olarak "Sadece Müzik" sitesi aracılığıyla duyuran Ozan Pehlivan ile 2017 röportaj serimize devam ediyoruz.

Barış Manço 7'den 70'e Türk müziğinde özlemle andığımız sanatçılardan biridir. Türkiye için gerçekten çok özel bir yeri vardır. Yaşadığı dönemde yaptığı eserleri, Tv programları, röportajları hala büyük bir keyif ve zevkle izlenmektedir. Barış Manço çok özel bir sanatçıydı. Özel olduğu kadar son zamanlar içerisinde onun gibisi gelmedi diyebiliriz...

SİZDEN!

Gürol Ağırbaş, şarkılarda hakiki enstrüman sesi duymak isteyen, albüm kartonetlerini okumayı seven dinleyicilerin yakından tanıdığı değerli bir müzisyendir. Yıllarca albüm ve sahne çalışmalarında sadece enstrümanist kimliğini değil, besteci ve aranjör yönünü de sergilemiştir. Bunlardan en akılda kalıcı olanı ise hiç şüphesiz Demet Sağıroğlu’nun Arnavut Kaldırımı isimli eseridir. Enstrümanist olarak da bas gitarıyla özdeşleşmiş, çıkardığı “Bas Şarkıları” albümleriyle başrol oyunculuğuna taşıdığı bas gitarın müzikte iskelet görevi gören bir enstrüman olduğunu unutmamamız gerektiğini vurgulamıştır. İşte bu seri halinde çıkan bas gitar albümlerinin üçüncüsü, 20 yıllık bir aranın ardından “Bas Şarkıları 3” ismiyle ve Ada Müzik etiketiyle tekrar karşımıza çıktı.

T. S. TARCAN yazdı

Mert ATEŞ yazdı

Tanıtım

Halil Sezai’nin bu yıl kurduğu ve üretim merkezi olarak tanımladığı KaYıP Müzik’in ilk projesi hayata geçti. Umut ve Soner isimli 19 yaşındaki iki yetenekli genç müzik dünyasına “Boşver” adlı şarkılarıyla merhaba diyor.

Konser Hikayeleri

Sanatçıların ölümlerine her zaman üzülmüşüzdür. Onları görmesek bile hayatımızın fon müziği oldukları için bizden bir parça gitmiş gibi olur. Fakat o şarkıcıyı gördüysek eğer anılarımıza da katılırlar. İşte ben de The Prodigy vokalisti Keith Flint'in ölüm haberini alınca sıradan ünlü ölüm haberlerinden daha çok üzüldüm. 

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Tarkan`ı mercek altına aldık.

İlginç Haber

İngiliz Independent gazetesi “Doğduğun yılın en hit şarkısı hangisiydi” başlığıyla 1956 yılından günümüze, hit olmuş olan şarkıları derledi.

"Müziğin ruhunu aşktan başka bir şeyle anlatamam"
WAGNER

Tarihte Bugün

Levent Yüksel dünyaya geldi. (1964)

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.