Online Müzik Savaşları

Dünyadaki hızlı teknolojik gelişim müzik satın alma çeşitlerini yılllar geçtikçe oldukça değiştirdi ve değiştirmeye devam ediyor. 41 yıl önce LP’ler ile başlayan serüvende liderlik sırasıyla kaset ve CD’ye geçti. 2003 yılında Amerika satışları için konuşuyorum CD satışların %93.4’ünü oluşturuyordu. 

Sonra CD yavaş yavaş düşüş yaşadı ve müzik satışı farklı kanallardan karşımıza çıktı. 2014 yılına geldiğimizde artık satışlar farklı kanallar aracılığı ile yapılıyor ve online müzik servisleri aracılığı ile tüketiciye ulaşıyor. Türkiye’de de son yıllarda birçok yerli ve yabancı müzik servisi farklı özellikleri ve satış politikaları ile karşımızda. Dünyaca ünlü rapper Jay Z bu pazarda gelecek olduğunu görmüş olacak ki bu yıl gözünü bile kırpmadan 58 Milyon $’lık bir yatırım ile online müzik hizmeti sunan Aspiro ‘yu satın aldı. Norveç merkezli Aspiro, WiMP ve Tidal adında iki adet müzik servisine sahip. Norveç, İsveç, Danimarka, Polonya ve Almanya’da yayın yapan ücretsiz müzik servisi WiMP 2010 yılında kullanıma sunuldu. TIDAL, rakipleri Spotify, Beats By Dre, Pandora, Rdio, Deezer ve Playstation Music’ten çok daha yüksek kalitede şarkıları bünyesinde barındırıyor. “Biz ürün değiliz” diyen Jay-Z popüler online müzik dinleme servislerinin düşük telif ödemeleri nedeniyle mağdur olan sanatçıları aynı çatı altında toplamayı hedefliyor şeklinde bir çıkış ile rakiplerine göz dağı vermişti. Bu ay TIDAL lansman yaptı ve Jay Z büyüklüğünü ortaya koydu. Geceye Beyonce, Madonna, Rihanna, Daft Punk, Kanye West, Taylor Swift, Coldplay, Calvin Harris, Nicki Minaj, Arcade Fire katıldı. Diğer müzik servisleri bu kadar ünlüyü bir araya toplayabilirler mi bilemiyorum. Bizim Acun misali…

 

Şimdi Tidal rakiplerinden nasıl farklılaşacak ? Alanlarında oldukça başarılı, dünyaca ünlü isimler milyon dolarları bulan paylar alıp TIDAL için özel işler yapacaklar. Mesela sadece TIDAL’de yayınlanacak videolar, içerikler gibi…Bunlar lansman sırasında temennilerdi hep rakamlar açıklandı ve gerçek hiçte böyle olmadı. Büyük bir lansman ile kullanıma giren uygulama App Store'da alt sıralarda yer aldı. Rakibi olduğu uygulamalardan Spotify'ın 17'nci, Beats Music'in 58'inci sırada olduğu sıralamada TIDAL 664'üncü sıradan dahil oldu. 25 milyon şarkıyı ve 75 bin video klibi bünyesinde bulunduran uygulamanın Hi-fi versiyonunun fiyatı aylık 27,99 TL, normal kalitede müzik dinleyebileceğiniz seçenek ise 12,99 TL. Spotifty'ın aksine ücretsiz üyelik modeli sunmayan uygulamanın söz konusu başarısızlığında bu politikanın da etkili olduğuna inanılıyor. Bunlar basında çıkan haberler bu haberleri gören Jay Z yatırımın zarar gördüğünü hissetmiş olacak ki klavyesine sarıldı geçen akşam ve TIDAL  ile ilgili savunma tweetleri attı.

Bunları sizin için derledim;

Biz insanız, mükemmel değiliz ama kararlıyız!

Yapacaklarımız söylediklerimizden daha fazla olacak ve mükemmel bir deneyim yaşatacağız sanatçılara ve hayranlarına yardım edeceğiz!

Tidal olarak sanatçıların hayranları ile buluşmasını sağlayan bir platformuz.

Kuzenim Nijerya’ya gitti. Yeni yetenekler bulmak için Tidal global bir şirket.

Şirketlerin değerleri YouTube $390 milyar . Apple $760 milyar. Spotify $8 milyar. Tidal $60 milyon. 

iTunes bir günde kurulmadı. Spotify 9 yıldır var.

Bir aydan az bir süredir bu işteyiz 770.000 üyemiz var.

Jay Z eleştiriler karşında çok kızmış olacak ki tam 16 tweet attı ve konuyla ilgili şirketini savundu. Bu marka değeri için iyi bir şeymi tartışılır ama görünen şu önümüzdeki günlerde müzik servisleri içerisinde sanatçıları koruyan yapısı ile farklı aktiviterleri ile bu pazarda var olacak ve rakiplerine ciddi sıkıntılar yaşatacak bu kesin. Takip edeceğim son olarak Jay Z’ye bir öğüt tanıyan birileri varsa ulaştırsın:) 

Sıkma canını açıklamalarında herşey gizli ama algıyı değiştirmen için çok çalışman gerek rakiplerin şuan senden baya önde başarılar.

 

Röportaj

"...müzik zaman geçtikçe evrilir , başkalaşır. Türkiye‘de pop müzik tarihi de hep böyle evrildi. Bugün tüketilen müzi

...

SİZDEN!

SİZDEN!

S

...

T. S. TARCAN yazdı

Umut E. ERKİ yazdı

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Çelik`i mercek altına aldık.

İlginç Haber

"Cehennem amatör müzisyenlerle dolu.''
George B. SHAW

Tarihte Bugün

Ajlan Büyükburç öldü. (1999)

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.