Ses Yarışmalarının Çıkardığı Starlar

2019`un yaz aylarında Metin Özülkü, Ozan Demir Alp, Ferman Akgül, Gülçin Ergül, Ahmet Güvenç, Gür Akad, Metin Arolat, Nikki Wild, Mine Mucur gibi 100 adet ünlü jürisi bulunan ve Kanal D ekranlarında boy gösteren "Benimle Söyle" adlı yarışmaya takılmış durumdaydım. Yani fırsatım oldukça izliyordum ve gerçekten çok iyi seslere rastlayabiliyorduk bu yarışmada... Her zamanki gibi "Vaaay, bu sesin geleceği parlak" diye düşünüyordu insan bazen... 

Fakat maalesef yurt dışında Popstar tarzı yarışmalara katılan yetenekler gerçekten de piyasada kendilerine yer edinirken Türkiye'de bu durum içler acısı... Türk milleti olarak favori yarışmacılarımız elendikçe onları unutuyoruz. Hatta ve hatta birinci bile olsalar bir sonraki sezon yeni sesler arayışına giriyoruz. Hangimiz sesini beğendiğimiz yarışmacı için SMS atmadık ki? Fakat yarışma sonrası konser verdiği zaman gittik mi? Ya da albümünü aldık mı? Herhalde çok az fan bunu yapmıştır. Onları tüketiyoruz. Belki çok fazla oldukları içindir. Kim bilir? Ya da orijinal olmadıkları için de olabilir... Yarışmacı Alicia Keys, Joe Cocker, Tarkan, Amy Winehouse, Sertab Erener ya da Şebnem Ferah gibi söyleyince "Ne kadar iyi ses" diyoruz. Ama hemen hemen hepsi asıllarını yaşatmaktan öteye gidemiyor maalesef... Fakat nadiren de olsa aralarında starlar çıkabiliyor. Peki kim bu yıldızlar? Her yarışmadan birer kişi seçtim. Yine arşivimi baz aldım. Sanırım bana hak vereceksiniz zaten...

Tabii ki Toplu İğne Yarışmasından Altın Güvercin'e daha nostaljik yarışmalardan da bahsedebilirdim ama ben reyting kaygısı güdülerek yapılmış televizyon programları ile yazımı sınırlamak istedim. Hem yaşım bunlara yetiyor. O kadar da yaşlı sayılmam. :D

İşte "Her müzik yarışmasından 1 star" galerisi başlıyor!

Sayfa 1 / 8

Röportaj

"...Artık coştu sokak müziği.. Bizim zamanımızda öyle miydi? Şimdi vapur, sokak, metro; her yerde çok kaliteli ve geniş orkestralar var. Takdir ediyorum bu azmi ve güzelliği..."

Turgay S. Tarcan, Direc-t grubunun solisti BİLGE KÖSEBALABAN ile samimi ve güzel bir röportaj gerçekleştirdi.

Google'ın efsane grup için hazırladığı tur sayesinde Penny Lane ve Strawberry Fields'ı dolaşma şansınız var!

SİZDEN!

Merhaba Sadece Müzik Ailesi ve Değerli Takipçileri,

Size yeni çıkardığımız tekli Nöbet'ten bahsetmek için buradayız.

T. S. TARCAN yazdı

Umut E. ERKİ yazdı

Konser Hikayeleri

Sanatçıların ölümlerine her zaman üzülmüşüzdür. Onları görmesek bile hayatımızın fon müziği oldukları için bizden bir parça gitmiş gibi olur. Fakat o şarkıcıyı gördüysek eğer anılarımıza da katılırlar. İşte ben de The Prodigy vokalisti Keith Flint'in ölüm haberini alınca sıradan ünlü ölüm haberlerinden daha çok üzüldüm. 

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Tarkan`ı mercek altına aldık.

İlginç Haber

 
1950'lerde, 14. yüzyıl için tarihlenen kil tabletler bulundu ve aralarında müzikal olarak yorumlanabilen çok eski eserler vardı.

"Müzik öyle bir denizdir ki, ben paçaları sıvadım hala içine giremedim"
DEDE EFENDI

Teknoloji

Dünya dijitalleşmeye devam ederken müzikte farklı uygulamalarla geniş kitlelere ulaşmaya devam ediyor. Önceden yeni şarkıları keşfetmek için Radyo ve Tv tercihedilirken durum şimdi tamamen değişmiş durumda. Artık müzik severler interten keşfettikleri şarkıları Tv ve Radyolara öneriyor.

Tarihte Bugün

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.