Bir “Disco Queen” Daha Gelmeyecek!

Donna Summer keşke ölmemiş olsaydı da yazımı yazarken onunla ilgili yepyeni şarkılardan oluşan bir albüm haberi alsaydık ve yeni şarkılarını dinleseydik sizce iyi olmaz mıydı? “Hot Stuff, I Feel Love, She Works Hard For the Money, Bad Girls, Last Dance, MacArthur Park, Bad Girls, Love to Love You Baby, On The Radio, Heaven Knows, Love Will Always Find You, Love Is In Control, Could It Be Magic, This Time I Know It’s for Real, State of Independence, Maybe It’s Over ve I Will Go With You gibi efsanevi şarkıları kim unutabilir? Eğer benim gibi Donna Summer fanlarından biriyseniz bu şarkıları çok iyi bilirsiniz.

Donna Summer 1970‘lerin disco dönemi boyunca türünün en evrensel ve en başarılı müzisyenlerinden biri olarak anılıyor. “Disco Queen” lakabıyla bütün dünyada nam salan Donna Summer, 130 Milyon albüm satışı ile tüm yılların en çok satan müzisyenlerinden biri olarak hafızalara kazındı. Amerikan Billboard müzik listelerinde 12 Aylık bir periyotta 4 single’ı ile 1 numara olan Donna Summer, ayrıca İngiltere’de arka arkaya 10 hit şarkı ile yine birinciliği elde etti. 1974 yılında “Lady of the Night” adlı ilk albümünü yayınlayan Donna Summer’ın 42 şarkısı hit özelliği kazandı ve 10 şarkısı ile Billboard Us Hot 100 listesinde birinciliği elde etti. Billboard’un yayınladığı “Tüm zamanların en başarılı dance müziği starları” listesinde 6. olarak bu başarısını pekiştiren Donna Summer ayrıca 5 Grammy ve 6 Amerika müzik ödülüne sahip bir müzisyen olarak hayatının tamamını başarı ve disco müziğine adadı diyebilirim. Donna Summer yenilikçi bir kadın olarak yıllar boyunca dans müziğini etkilemiş güçlü ve şehvet dolu sesi ile dünyadaki bütün dans pistlerinin büyüsünü tanımlamaya öncü bir isim oldu. Şüphesiz böyle seçili insanlar müzik duygusu ile doğuyor ve ölüyor.

1994 yılında yayınladığı “Christmas Spirit” adlı albümünden sonra Donna Summer uzun bir süre albüm çıkarmadı. Ama 2008 yılına gelindiği zaman “Crayons” adlı son albümünü yayınlayarak hayranlarını şaşırtan ve mutlu eden Donna Summer, yine hit dolu bir albüm ile geri dönmüştü. Stamp Your Feet, albümün ilk single’ı olarak oldukça güçlü ritimleri olan dance-pop ve R&B karışımı bir şarkı olarak uluslararası başarı getirdi ve Billboard Dance, Hot Singles ve Us Billboard Hot Dance Club kategorilerinde 1 numara oldu. Bu albümde Bob Marley’in oğlu Ziggy Marley ile “Crayons” şarkısında düet yapan Donna Summer, “I’m a Fire” şarkısı ile Billboard Dance/Club listesine 1 numaradan girdi. 13 hafta listelerde 1 numara olarak kalan şarkı Donna Summer’ı yeniden Kraliçe olarak taht’a çıkardı. “Crayons” albümündeki Mr. Music, The Queen Is Back, Sand on My Feet ve Be Myself Again gibi diğer hit şarkılar albümü istenilen noktaya getirdi. “The Queen Is Back” şarkısı ile ilgili bir anısını Donna Summer ise şöyle paylaşıyor; “Oturup şarkı yazıyorduk bir anda şarkı sözleri aklımı kurcalamaya başladı bu şarkıyı yazmam gerekiyor mu? Yazmak için çok mu kibirliyim? İnsanlar bana Kraliçe diyor onlar nasıl atıfta bulunuyorsa bende kendime aynı duyguyu yaşattım.”

2010 yılında kaydettiği son single olan “To Paris With Love” Billboard Dance listesinde başarı sağlayarak yine 1 numara oldu. Ardından katıldığı “Hitman Returns: David Foster and Friends” adlı özel gecede soul müziğinin eşsiz sesi Seal ile “Un Break My Heart & Crazy & On The Radio” şarkılarını yorumlayan Donna Summer, performansı ve sesi ile gecenin parlayan tek yıldızı olmuştu. Kısaca Donna Summer hayatı boyunca yaptığı şarkılar ve kendine has özel tarzı ile bir hit makinası olarak müzik tarihine adını yazdırdı. 1995 yılında menajeri tarafından öldürülen Latin Müzisyen Selena Quintanilla büyük bir Donna Summer hayranıydı. Hatta 26 Şubat 1995 yılında Houston’da verdiği konserde “On The Radio” şarkısını yorumlamıştı. Thalia, Jennifer Lopez, Anastacia, Samantha Fox, Madonna, Naomi Campbell, Eddie Murphy, No Doubt, Red Hot Chili Peppers gibi müzisyenler Donna Summer şarkılarını yorumlayarak ona olan sevgilerini her defasında gösterdiler.

 

Disco Kraliçesi uzun zamandır akciğer kanseri ile savaşıyordu ve bu hastalığı yakın zamanda atlatacağını aslında bütün sevenlerine açıklamıştı. Maalesef 2012 yılına gelindiği zaman öyle olmadı. Mayıs ayında Donna Summer’ın vefat ettiği haberi bütün dünyada şok etkisi yarattığı gibi beni de oldukça üzdü. Zaten Donna Summer şarkıları vazgeçilmezlerimdendir. Vefat ettiği hafta sadece onun şarkılarını dinlediğimi biliyorum. Country müziğinin divası Dolly Parton “Donna Summer, Whitney Houston gibi çok büyük bir sesti. Onun şarkılarını çok seviyordum. Her zaman “Disco Queen” lakabıyla hatırlanacak ve onu çok özleyeceğim” açıklamasında bulunmuştu. Bir yandan TMZ müzik sitesi, Donna Summer’ın İkiz Kulelere düzenlenen 11 Eylül saldırılarında ortaya çıkan zehirli havayı soluduğu için kanser olduğunu yazmıştı. Hatta saldırı sırasında İkiz kulelerde olan Donna Summer ve çocuklarını kocası Bruce Sudano tarafından kurtarıldığı biliniyor.

Latin Pop Müziğinin Kraliçesi Thalia ve Tommy Mottola prodüktörlüğünde gerçekleştirilen The Donna Summer Musical’in ilk prömiyeri 2017 yılının Kasım ayında San Diego’da yapılmıştı. 2018 yılında Broadway’a giden “The Donna Summer Musical” oldukça başarı elde edince yeni tarihler eklenmesine karar verildi. Broadway’de sonlanan oyunda şu ana kadar 289 başarılı performans sergilendi. Eylül ayında tekrardan sahnelenecek müzikal, Donna Summer’ın ışıltılı ve eşsiz müzik yaşamını ele alıyor. Ayrıca bu güzel müzikalin bir soundtrack CD’si geçtiğimiz yıl 28 Temmuz’da “Summer: The Donna Summer Musical” adıyla yayınlandı.

Son olarak Donna Summer’ın 1989 yılında çıkardığı özellikle Amerika ve Avrupa’da büyük başarı elde eden “Another Place and Time” albümü özel baskı olarak 29 Mart’ta tekrardan yayınlanıyor. “I Don’t Wanna Get Hurt” ve “This Time I Know It’s For Real” şarkılarının uluslararası başarı elde ettiği albüm çıktığı yıllar Donna Summer’ın en çok sevilen ve satılan albümlerinden biri olmuştu. 30. yıla özel olarak yayınlanacak “Another Place And Time Deluxe Edition” albüm yeniden yapılandırılmış olarak CD, DVD ve Plak formatında yayınlanacak. 24 sayfalık bir booklet’in olacağı albümde ayrıca yayınlanmamış 6 mix ve albüme özel 2 mix bulunacak. Donna Summer sevenlerinin bu albümü arşivlerine katacağına eminim. Çünkü bir “Disco Queen” daha gelmeyecek.

MERT ATEŞ
Güncel Yazıları
 


 

Röportaj

"..hem yıllarca beni hatırlayıp bulan arkadaşlara vefa borcumu ödemek, hem de ikinci ve son kez hiç yapılmamışı yapmak adına çıkartacağım single albüme dönüşmeyecek..."

90`lı yıllara izini bırakan ÇİLER ERBİL ile güzel bir röportaj yaptı Turgay Suat Tarcan.

SİZDEN!

SİZDEN!

SadeceMuzik.Net ekibi olarak yepyeni bir proje ile takipçilerimize yepyeni bir imkan sunuyoruz. 

Sayfamızdaki yeni projemiz „SİZDEN!“ bölümü ile SadeceMuzik.Net dünyası artık daha interaktif, daha eğlenceli ve SİZDEN olacak !!

T. S. TARCAN yazdı

Tanıtım

Halil Sezai’nin bu yıl kurduğu ve üretim merkezi olarak tanımladığı KaYıP Müzik’in ilk projesi hayata geçti. Umut ve Soner isimli 19 yaşındaki iki yetenekli genç müzik dünyasına “Boşver” adlı şarkılarıyla merhaba diyor.

Konser Hikayeleri

Sanatçıların ölümlerine her zaman üzülmüşüzdür. Onları görmesek bile hayatımızın fon müziği oldukları için bizden bir parça gitmiş gibi olur. Fakat o şarkıcıyı gördüysek eğer anılarımıza da katılırlar. İşte ben de The Prodigy vokalisti Keith Flint'in ölüm haberini alınca sıradan ünlü ölüm haberlerinden daha çok üzüldüm. 

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Kenan Doğulu`yu mercek altına aldık.

İlginç Haber

Sizin için Sezen Aksu`nun 90’lı yıllara damga vuran en iyi 10 şarkısını seçtik.

"Müziğin asıl gücü insanı bestecisinin hayal dünyasında sürüklemesidir"
BEETHOVEN

Tarihte Bugün

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.