Brit-Pop’un prensesi Sophie Ellis-Bextor’ın geri dönüşüne güç katan proje!

İngiliz kökenli Sophie Ellis-Bextor, Brit-Pop’un güçlü müzisyenlerinden biri olarak 2001 yılında yayınladığı “Read My Lips” adlı ilk albümünde yer alan “Groovejet” single’ı ile iyi bir çıkış yakalamış ve İngiltere’de iki milyon satmıştı.

Pop müziğine baktığımız zaman genelinde hep asi kız imajı vardır. Örnek vermek gerekirse Rihanna, Halsey, Kylie Minogue, Rita Ora, Britney Spears, Miley Cyrus, Katy Perry yada Pink gibi isimleri yazabilirim. En azından yazdığım starlara göre değerlendirirsem Sophie Ellis Bextor bu imajı tamamen yerle bir eden isimlerin başında geliyor. Sophie’nin müziğini ise mainstream pop, pop, nu-disco ve 1980’li yılların elektronik etkilerinin karışımı olarak tanımlayabilirim. 1990’lı yıllarda “Theaudience” adlı indie-pop türü müzik yapan bir grubun solisti olarak müzik hayatına başlayan Sophie Ellis-Bextor grup dağıldıktan sonra kariyerine solo olarak devam etme kararı aldı.

2001 yılında yayınlandığı ilk albümü olan “Read My Lips” ile UK Albums Chart listesine 2 numaradan giren Sophie Ellis-Bextor bütün dünyada 2 milyon satınca “British Recorded Music Industry” tarafından double platinum sertifika ile ödüllendirildi. “Shoot from the Hip” adlı ikinci albümünü 2003 yılında yayınlayan Sophie bu albümden de iki hit şarkı çıkarmıştı. Onun arkasından 4 yıllık bir ara veren Sophie Ellis-Bextor “Trip the Light Fantastic” adlı üçüncü albümünü 2007 yılında yayınladı. Yine bu albümden “Mixed Up World” ve “I Won’t Change” şarkılarını hit olarak çıkarması başarısını pozitif yönde etkiledi.

Calvin Harris, Greg Kurstin, Dj Armin Van Buuren ve Freemasons tarafından aranje edilen ve desteklenen “Make a Scene” adlı dördüncü albümünden yayınlanan Heartbreak, Not Giving Up on Love, Can't Fight This Feeling ve Bittersweet şarkıları Avrupa, Amerika hatta Türkiye’de bile listelere girdi. Hatta Sophie Ellis-Bextor, 2010 yılında Borusan Contemporary önderliğinde Babylon İstanbul’da çok güzel bir konser vermişti.

2011 yılında yayınladığı “Wanderlust” adlı beşinci albümü benim favorilerimden. Diğerlerine göre akustik bir albüm olarak Folk, Barouque ( Klasik müziğin modernleşmiş hali oluyor ) ve zengin orkestral unsurları içeriyor. Bu tarz albümlerden daha çok haz alıyorum. Nedeni ise daha gerçekçi ve temiz geliyor. Müzisyenin gerçek ses rengini ufak tefek oynamalara rağmen kulağınız ile seçebiliyorsunuz. Özellikle bu albümden Wrong Side of the Sun, Until the Stars Collide, Birth of an Empire, Young Blood ve Love Is a Camera şarkıları için kesinlikle hit niteliği taşıyor diyebilirim. 

“Wanderlust” albümündeki başarıyı görmüş olmalı ki “The Song Diaries” adlı yeni bir senfonik düzenleme ile geri dönmeye hazırlanan Sophie Ellis-Bextor bu albümden “Take Me Home” isimli ilk single’ını yayınladı. Albümün bütün aranjelerini İngiliz söz yazarı ve prodüktör Ed Harcourt ve James Bond, Kurtuluş Günü, Godzilla, Sherlock gibi filmlerin müziğini yapan David Arnold’a teslim etti. Hatta 2018 yılının Ekim ayında İngiltere Royal Festival Hall Auditorium’da verdiği konserde müzik ziyafeti sunan ve bütün hit şarkılarını senfoni orkestrası ile yorumlayan müzisyen herkes tarafından oldukça beğeni kazanmıştı. İngiltere’de kaydedilen “The Song Diaries” 30 parçalık enstürman ile Sophie Ellis-Bextor’un kariyeri boyunca hit olmuş şarkılarını senfonik ve tamamı yenilenmiş versiyonları ile dinleme olağanı sağlıyor. Yedinci stüdyo albümünü yayınlayacak olan Sophie Ellis-Bextor oldukça heyecanlı olduğunu ve yeni albümü ile gerçek müzik ziyafeti yaşatacağını söylüyor. Brit-Pop’ta dinlediğim müzisyenler arasında olan Sophie Ellis-Bextor yine bu iddiayı boş çıkarmayacak bir düzenleme ile geleceği şüphesiz.

20 hit şarkısı ile listelerde büyük başarılar elde ettiğini ve güçlü satış rakamları yakaladığını söyleyerek İngiliz pop müziğinin prensesi ve bugünlerin disco divası olarak anılan Sophie Ellis-Bextor’ın hit şarkılarının senfonik düzenlemelerinden oluşan “The Song Diaries” albümünü severek dinleyeceğinize inanıyorum. Özellikle eski hitlerinden biri olan “Murder on the Dance floor” şarkısına kulak verin.

MERT ATEŞ
Güncel Yazıları
 


 

Röportaj

"Gurbet G Thang" ile Rap dünyasına merhaba diyen Enizsbey ile Almanya`da şarkısı, klibi ve "Gurbet G"lik üzerine samimi bir röportaj yaptık.

SİZDEN!

Merhaba Sadece Müzik Ailesi ve Değerli Takipçileri,

Size yeni çıkardığımız tekli Nöbet'ten bahsetmek için buradayız.

Tanıtım

Türkü Akbayram, müzikal yolculuğunun dinleyici ile buluşan ilk ürünü olan “Hiçbiri” adlı şarkısını Garaj Müzik etiketiyle tüm dijital platformlarda yayınladı.

Konser Hikayeleri

Geçtiğimiz haftalarda yazdığım bir yazımda 2019'un Michael Jackson'ın 10. ölüm yıl dönümü olduğu için önemli bir yıl olduğundan bahsetmiştim. Fakat sadece Popun Kralını anmıyoruz 2019'da... Bu yıl aynı zamanda Türkçe Müziğin Kralı Barış Manço'nun 20. ölüm yıl dönümüne denk geliyor. 

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Kenan Doğulu`yu mercek altına aldık.

İlginç Haber

Kazakistan'da yaşayan 78 yaşındaki Mariam Amrayeva adlı yaşlı kadın, torunu ile birlikte söylediği rap şarkılarıyla sosyal medyanın yıldızı oldu.

''Ünlü olmanın bana verdiği tek iyi şey restoranda iyi bir masa kapıyor olmam..''
DAVID BOWIE

Tarihte Bugün

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.