'Doğruluk mu, cesaret mi Celine?'

Celine Dion Cesareti Yansıttığı Yeni Albümünü Yayınlandı! Ve Yeni Bir Bond Şarkısı??

Celine Dion’un “Courage” isimli yeni ingilizce albümü raflarda ve dijital platformlarda yerini alırken, müzik dünyasının tartışılmaz seslerinden biri olmaya devam eden Celine Dion’un yayınladığı albümler müzik dünyasına damgasını bir numaradan vuruyor.

Courage, Rene Angelil’e veda niteliğinde bir albüm olarak yayınlanırken açılış şarkısı olan “Flying on My Own” geçen yıl ki son Las Vegas konserinde kliplendirilen bir çalışma olmuştu. Liz Rodrigues tarafından yazılan “Flying On My Own” Celine Dion’un “Dance-pop” ve “House” türü müzik yapabildiğini kanıtlar nitelikteydi.

Albümün dikkat çeken diğer şarkılarından olan “Lying Down” feminist bir marş olarak dikkat çekerken Celine Dion’un güçlü vokallerini duyduğumuz şarkı; Sia, David Guetta ve Giorgio Tuinfort ortaklığında yazıldı. Şarkının nakarat kısmını daha önce James Corden’ın sunduğu “Carpool Karaoke” programında da dinlemiştik. İddia’yı elinden bırakmayan Celine Dion, “Baby” isimli şarkıda Greg Kurstin ve Sia ile işbirliği yaptı. Celine Dion’un 2002 yılında yayınladığı “A New Day Has Come” şarkısını yazan Stephan Moccio’nunda destek verdiği albümde Sia’nın üç ayrı şarkısı bulunuyor.

Yeni albümde genç yetenekler ile çalışan Celine Dion, “For the Lover That I Lost” şarkısında İngiliz müzisyen Sam Smith ile işbirliği yaparken, “Perfect GoodBye” dinleyici anında kendine çeken melodram bir şarkı olarak albümdeki yerini aldı. Gothic dokunuşu olan Lovers Never Die, daha orkestral bir altyapı ile yeni James Bond filminin soundtrack albümüne eklenebilecek güçte. Country-Pop tarzına farklı bir dokunuş getiren Celine Dion, akustik gitar ile desteklenen “The Chase” şarkısı ile yeni başlanmış bir ilişkinin başlangıç aşamalarını sözlerine dökmüş.

“The Hard Way” şarkısı albümün “Deluxe” versiyonunda yayınlanırken, Celine Dion’un en iddialı vokallerinden birini sanki bu şarkıya yansıttığı duygusuna kapıldım. Gerçi Celine’in bütün şarkıları aynı duyguyu yaşatıyor ama “The Hard Way” farklı bir his ile kendini dinlettiriyor.

“How Did You Get Here” ise klasik “Motown Records” şarkılarının ruhunu yansıtıyor. Dünya’yı değiştiren şarkıların yayınlandığı Motown Records; The Temptations, The Supremes, Diana Ross, The Jackson 5, Michael Jackson, Stevie Wonder, Marvin Gaye, Lionel Richi ve Jermaine Jackson gibi efsanevi müzisyen ve grupları ile biliniyor.

Laura Pegolizzi (LP) imzalı “Change My Mind” albümün en güçlü şarkılarından biri olmasının yanı sıra, LP’nin o muhteşem vokalini sanki bir düet gibi şarkı da duyuyorsunuz, Celine Dion’un yaşadıklarına rağmen güçlü kalacağını ise “I Will Be Stronger” ile tamamlıyor.

Bu arada yeni albümde yayınlanacağını düşündüğüm “Play Me Like a Love Song” Youtube’a düştüğü an bütün fanların heyecanı ikiye katlamıştı. Şarkı listesi yayınlanınca göremediğim “Play Me Like a Love Song” ile bende büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştım. İsrailli prodüktör Irit Tenhengel’in yazıp bestelediği, Grammy ödüllü prodüktör Humberto Gatica’nın aranje ettiği şarkının 2020 yılı Sevgililer Günü’nde yayınlanacağını belirten prodüktör, Celine Dion hayranları için büyük bir sürpriz yapacağını da açıkladı.

Yeni “James Bond: No Time To Die” filminin soundtrack albümüne gireceği iddia edilen şarkı için henüz resmi bir açıklama gelmedi. Tina Turner, Chris Cornell, Adele, Garbage, Madonna, Duran Duran, Paul McCartney, A-Ha, Sheryl Crow, Alicia Keys, Gladys Knight, Shirley, Bassey, Tom Jones ve Nancy Sinatra ile devam eden geniş bir yelpazeye sahip James Bond şarkılarının ne kadar büyük bir etki yarattığını hepimiz biliyoruz. 1997 yılında yayınlanan ve rekorlar kıran “My Heart Will Go On” şarkısının diğer bir versiyonu olacağını iddia ettiğim Play Me Like A Love Song, eğer soundtrack albümde yayınlanırsa James Bond şarkılarına farklı bir soluk getirecek.

“Courage” albümünde yer alan; Change My Mind, Lying Down, The Chase, Lovers Never Die, Flying on My Own, How Did You Get Here, Perfect Goodbye, Heart Of Glass, Boundaries, The Hard Way, For the Lover That I Lost, Baby, I Will Be Stronger ve Best of All isimli şarkılar albümdeki favorilerim... Sam Smith, LP, Sia, Steve Aoki ve David Guetta ile çalışan Celine Dion’un geçmişte tartışmasız işler çıkardığını da zaten biliyorsunuz.

“Loved Me Back to Life” isimli son ingilizce albümünü 2013 yılında yayınlayan Celine Dion eşi Rene Angelil ile bütün kuralları yıkmıştı. Şarkı seçimleri, aranjmanları ve kıyafet seçimlerinde yardımcı rol oynayan Rene Angelil, eşi ve iş arkadaşı olarak müzisyenin bütün anlarında yanında olmuştu. 2016 yılında hayatını kaybeden eşi Rene Angelil’e adanan albüm Celine Dion’un özel klasiklerinden biri olarak yayınlandı. Courage albümünün Japonya versiyonunda yayınlanan “Soul” şarkısı güçlü alt yapısı ve Celine’in muhteşem sesi ile göz dolduracak nitelikte. Maalesef ki dijital platformlarda indirilmeye izin verilmeyen “Soul” albümün ruhunu özetler nitelikte olmuş.

Hafif tempo ve balad şarkılara ağırlık verilen “Courage” albümü Celine Dion’un eşinin ölümünden sonra yaşadığı duyguları yansıtıyor. Hareketli şarkılarında olduğu Courage, Celine Dion’un acısını cesarete dönüştüren soft ritmli ve güçlü şarkılar ile dinleyicilerin duygularına tercüman olacak nitelikte. Kısacası şiir gibi bir albüm yayınlayan Celine Dion’un özel anılarını bu çalışması için biriktirdiği ifade ediliyor.

“Her defasında birbirimize bağlı büyük bir aileyiz.” sözü ile fanlarını deyim yerindeyse el üstünde tutan Celine Dion’un Kanada ve Fransa arasındaki bağı güçlendirdiği de biliniyor. İki ülke arasında mekik dokuyan Celine Dion’un 2013 yılında “Une Seule Fois” ve 1996 yılında yayınladığı “Live a Paris” isimli canlı konser albümleri iki ülkede de satış rekorları kırmıştı. Nielson verilerine göre Kanada’da 53.000’lik satış grafiği yakalayan Courage, İngiltere ve Fransa’da en çok satılan ikinci albüm ünvanını aldı. Tabii ki diğer Avrupa şehirlerini de unutmamak lazım, Courage albümü iyi bir satış grafiği yakalayarak Avrupa genelinde birinci oldu. Billboard 200 Listesine bir numaradan giren albüm, Celine Dion’un Amerika’da en çok satan albümü oldu.

8 Eylül’de Kanada’nın Quebec kentinde başlayan dünya turnesi 2020 yılının 18 Eylül günü İngiltere’de sonlanacak. Avrupa turnesi kapsamında maalesef ki Türkiye’ye uğramayıp Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne gidecek olan Celine Dion ordan da İsrail’e geçecek.
Albümdeki büyük değişimi yeni turnesindeki sahne şovlarına da yansıtan Celine Dion’un Courage isimli yeni albümü “Billboard 200” ve “Rolling Stones” listelerine bir numaradan girerek önlenemez yükselişini devam ettirdi. Yılın en iyi albümünü büyük heyecan ile selamlarken, Courage’i dinlemek için sakın vakit kaybetmeyin!

MERT ATEŞ
Güncel Yazıları
 


 

Röportaj

"...Her ülke kimliğimin bir parçasıdır. Keşke aralarında bulunan sınırlar kaldırılsa…"

İşte Turgay Suat Tarcan`ın kendine has çizgisiyle müzik dünyasında yer edinen HAKAN KURŞUN ile yaptığı sade ve öz röportaj...

SİZDEN!

Merhaba SadeceMüzik.Net Takipçileri,

Size grubumuz "Yarın"dan ve çıkardığımız EP "III"den bahsetmek istiyoruz.

Tanıtım

Volkan Erden “Akşam Olunca” isimli şarkısıyla müzik dünyasına yeniden aşk dolu ve romantik bir giriş yaptı. Tüm dijital müzik platformlarında dinlenmeye başlanan şarkının video klibi ilk kez 13 Eylül’de yayınlandı. 2018’de sözü ve müziği kendisine ait olan “Aşka İsyan” adlı şarkısıyla ilk kez dinleyicilere merhaba diyen Volkan Erden, Mars Yapım etiketi ile yayınlanan “Akşam Olunca” ile yeniden dinleyicisiyle buluşmuş olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyor.

Konser Hikayeleri

Sanatçıların ölümlerine her zaman üzülmüşüzdür. Onları görmesek bile hayatımızın fon müziği oldukları için bizden bir parça gitmiş gibi olur. Fakat o şarkıcıyı gördüysek eğer anılarımıza da katılırlar. İşte ben de The Prodigy vokalisti Keith Flint'in ölüm haberini alınca sıradan ünlü ölüm haberlerinden daha çok üzüldüm. 

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Tarkan`ı mercek altına aldık.

İlginç Haber

Bilimsel anlamda oldukça önemli çalışmaların gerçekleştirildiği Harvard Üniversitesi , bitirme tezi olarak verilen “rap albüm” alanında bir ilk olmayı başardı.

 "Tanrı'ya lütuflarından dolayı ve buraya kadar beni getirdiği için teşekkürler ederim"
BRITNEY SPEARS

Tarihte Bugün

ABD`de The Beatles grubunun ilk kez bir single şarkısı "Please Please me" yayınlandı. (1963)

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.