Melankolinin Tanımı Lana Del Rey ve Yeni Albümü 'Norman Fucking Rockwell!'

Lana Del Rey, Mariners Apartment Complex, Venice Bitch, Hope Is a Dangerous Thing for a Woman Like Me to Have-But I Have It ve Sublime cover’ı Doin’ Time şarkılarını daha önce yayınlamış albümün ismini de resmi olarak Eylül ayında hayranlarına duyurmuştu. “Doin’Time” şarkısı da “Sublime” belgeselinin soundtrack şarkısı olarak karşımıza çıkmıştı.

11 Aylık süreçte hazırlanan Norman Fucking Rockwell!, Lana Del Rey’in 2011 yılında yayınladığı “Born to Die” isimli ilk albümünden bu yana en güçlü çalışmalarını içeriyor. Amerika’nın en iyi söz yazarlarından biri olan Lana Del Rey’in zarif ve karmaşık duygular ile yazdığı albüm, özgürce hayatta kalmanın duygularını bütün dinleyenlerine yansıtıyor. Barok müzik döneminin piyano baladları ve göz kamaştırıcı notaları ile dinleyiciyi kendine aşık eden yeni albüm, karanlık ve aydınlık şarkıları da bir araya getiriyor.

Lana Del Rey albümlerini takip edenler mutlaka farketmiştir. İlk albümden sonra Lana Del Rey’in şarkılardaki ritmi düşürdüğünü söyleyebilirim. O yüzden Born to Die, benim için her yönden çok farklı ve özel bir albümdü. Fakat yeni albüme de önem verildiği bir gerçek. Tarzını pop müziği ile mukayese etmeyen Lana Del Rey, önceki şarkılarında olduğu gibi melankolik, kederli ve buğulu sesini sevenleri ile buluştururken, sinematik ruh halini de kliplerine yansıtması ile biliniyor. Albümün kapak fotoğrafında Lana Del Rey’in kız kardeşi Chuck Grant’in imzası var. Lana Del Rey’in yanında gördüğünüz kişi de efsanevi oyuncu Jack Nicholson’ın torunu Duke Nicholson.

Zarif piyano dokunuşlarını, Elektro gitar vuruşlarını ve Akustik Country türünü duyduğumuz albüm de Lana Del Rey, Red Hot Chili Peppers grubunun müziğinden de etkilendiğini belirtiyor. Duygusal iniş çıkışları olan Malibu sahillerinin heyecanlandıran havasını dinleyicilerine yaşatan yeni albüm müzik otoritelerinin beğenisini şimdiden kazanmış durumda.

22 Kasım’da ülkemizde gösterime girecek olan Charlie’nin Melekleri, efsane serininin yeni filmi olarak karşımıza çıkacak. Bir bölümü İstanbul’da çekilen filmin soundtrack şarkılarından biri 13 Eylül’de yayınlanan Lana Del Rey, Ariana Grande ve Miley Cyrus ortaklığındaki “Don’t Call Me Angel” şarkısı oldu. Bu şarkıda benim için en önemli ayrıntı Lana Del Rey. Şarkıyı sesi ile başka bir boyuta taşıdığına şahit oluyorsunuz.

Ayrıca “Evita” müzikalinin “You Must Be Love” şarkısını İngiliz besteci Andrey Lloyd Webber’ın “Unmasked: The Platinum Collection” albümü içinde seslendiren Lana Del Rey, İskoç’lu müzisyen Donovan’ın 1966 yılında yayınladığı “Season of the Witch” şarkısını “Scary Stories the Dark” filmi için cover’larken yine Donovan’a ait “Looking for America” isimli başka bir şarkısını da hız kesmeden yayınladı.

14 şarkıdan oluşan “Norman Fucking Rockwell!” albümünün şimdiden “Billboard 200” listesine 3 numaradan girdiğini söyleyerek melankolinin dibini sıyırmaya aday bir albüm olduğunu söyleyebilirim. Müzik dünyasının en önemli ve güçlü yeteneklerinden Lana Del Rey’in albümünü arşivinize katmayı sakın unutmayın!

MERT ATEŞ
Güncel Yazıları
 


 

Röportaj

"...Artık coştu sokak müziği.. Bizim zamanımızda öyle miydi? Şimdi vapur, sokak, metro; her yerde çok kaliteli ve geniş orkestralar var. Takdir ediyorum bu azmi ve güzelliği..."

Turgay S. Tarcan, Direc-t grubunun solisti BİLGE KÖSEBALABAN ile samimi ve güzel bir röportaj gerçekleştirdi.

SİZDEN!

SİZDEN!

SadeceMuzik.Net ekibi olarak yepyeni bir proje ile takipçilerimize yepyeni bir imkan sunuyoruz. 

Sayfamızdaki yeni projemiz „SİZDEN!“ bölümü ile SadeceMuzik.Net dünyası artık daha interaktif, daha eğlenceli ve SİZDEN olacak !!

T. S. TARCAN yazdı

Tanıtım

Halil Sezai’nin bu yıl kurduğu ve üretim merkezi olarak tanımladığı KaYıP Müzik’in ilk projesi hayata geçti. Umut ve Soner isimli 19 yaşındaki iki yetenekli genç müzik dünyasına “Boşver” adlı şarkılarıyla merhaba diyor.

Konser Hikayeleri

Sanatçıların ölümlerine her zaman üzülmüşüzdür. Onları görmesek bile hayatımızın fon müziği oldukları için bizden bir parça gitmiş gibi olur. Fakat o şarkıcıyı gördüysek eğer anılarımıza da katılırlar. İşte ben de The Prodigy vokalisti Keith Flint'in ölüm haberini alınca sıradan ünlü ölüm haberlerinden daha çok üzüldüm. 

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Çelik`i mercek altına aldık.

İlginç Haber

Britney Spears müzik dünyasının sansasyonel isimlerinden biri. Aldığı ödüller, özel yaşamı, albümleri aşkları, konserleri, zaman zaman yaptıkları onun hakkında çok şey söyleyebiliriz. 2009 yılında Guiness Rekorlar Kitabına 21. yüzyılın En İyi Kadın Şarkıcısı olarak gösterilmişti. 

"Kendi ruh halinize uymayan bir müziği dinlemektense, sokağın gürültüsünü dinleyin. Hem daha eğlenceli ve değişken"
KIRK HAMMETT

Tarihte Bugün

Levent Yüksel dünyaya geldi. (1964)

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.