Sinead O’Connor’ın Trajik Hayatı ve “No Muds No Lotus” İsimli Yeni Albümüne Dair...

Sinead O’Connor, 90’lar denilince aklıma gelen ilk müzisyenlerden. Acı gerçek şu ki büyük bir yeteneğin hayatı yerle bir olmuşken herkes duruma seyirci kalmakla yetinmiş ve kimse yardım elini uzatmamış. 

Onun gibi bir yeteneğin eriyip gitmesine seyirci kalmak, beni de derinden etkiliyor. Böyle bir çöküşe nasıl sessiz kalınabilir? Aklım almıyor. En önemlisi bu durumdan ailesi de kaçmış, nedendir bilinmez... Zaten bu işin en başında tek gözü temsil eden ve dünyayı yöneten bir örgütün olduğunu biliyorum. Bir anda ün düşürme, batağa sokma, iftira, yalan, kafayı sıyırtma ve “kötü son” olarak tabir edeceğim olaylar silsilesi...

Yaşadıkları tahmin edilemeyecek kadar kötü olduğu için bu durumdan kurtulması gerektiğini kendisi de biliyordu. Geçirdiği ağır depresyondan ötürü 4 aydır hastanede tedavi gördüğünü söyleyen Sinead O’Connor “Hastanede insanlar beni yürüyen bir para makinası gibi görüyor, Lanet olası sefiller! Herşeye rağmen düştüğüm yerden kalkmanın bir çaresini bulmaya çalışıyorum” açıklamasını yapıyordu. Hatta Sinead O’Connor tedavi gördükten sonra “Bipolar Bozukluk” tanısı almış, intihar ettiği ve yalnız kaldığı açıklamasını yapmıştı. Aslında o kadar büyük bir trajedinin içine düşmüş ki 14 yaşındaki oğlu Shane’in bile kaybolduğuna inanmış. Son konuşmalarında oğlunun evine gittiğini söylemiş sonra ortadan kaybolduğunu iddia etmiş. Hatta bu paylaşımdan bir gün sonra sosyal medyada oğlunu bulduğuna dair mesajlar paylaşmıştı.

2014 yılında yayınladığı “I’m Not Bossy, I’m The Boss” adlı son albümü ile farklı bir Sinead O’Connor karşımıza çıkmıştı. “Take Me Church” albümden yayınlanan ilk şarkı olmakla birlikte dazlak traşı ile hafızalarımıza kazınan Sinead O’Connor, güçlü sesi ile rock müziğindeki iddiasını göstermişti. Ayrıca kanser hastalarına destek veren “Evamore” isimli yardım kuruluşunun yayınladığı albümde “One More Yard” isimli şarkıyla yer alan Sinead O’Connor bu proje ile bütün kanser hastalarına umut olmaya çalışmıştı.

2017 yılının sonuna doğru arkadaşlarının da desteğiyle Sinead O’Connor’ın hayatı değişmeye başlayacaktı. Hristiyanlığı bırakıp Müslümanlığı seçen Sinead O’Connor’a sosyal medya üzerinden yine destek mesajları yağarken bir yandan da eleştiri oklarına maruz kalmıştı ve yaşadığı olaylardan sonra öyle bir noktaya gelmişti ki kimse bunu tahmin edemezdi. Sinead O’Connor artık iyileşmeye ve kendini yenilemeye başlıyordu.

Efsanevi müzisyen Amy Winehouse’un “Back To Black” şarkısını kendi sesi ile paylaşan Sinead O’Connor, şarkıyı kendi normlarına başarıyla yaklaştırmış ve ters köşe yapmıştı. Keşke yeni albümünde bir cover olarak yayınlasa ne kadar güzel olurdu...Belkide Sinead O’Connor hayatını Amy Winehouse’a benzetiyor? Yaşadığı psikolojiyi “Back to Black” şarkısı ile anlatırcasına.

Sinead O’Connor, Amy Winehouse cover’ını yayınladıktan sonra büyük bir sürpriz yapıp fanlarına verdiği sözü tutarak yeni bir albüm hazırladığını belirtti. İrlandalı prodüktör David Holmes ile hazırlanan “No Mud No Lotus” albümünden “demo” olarak yayınladığı “Milestones” isimli şarkının alt yapısı henüz tamamlanmamış olsa da, Sinead O’Connor hayranlarının merakını gidermiş gibi. “Milestones” şarkısını dinlediğim zaman ki ilk işim sözlerini analiz etmek oldu. Beklediğim gibi şarkıda illuminati ile olan savaşı, yaşadığı psikolojik sorunları ve sağlık mücadelesini dinliyor olacaksınız. Özellikle “We'll never cross the same line, hear you walk away” sözü herşeyi anlatmaya yetiyor.

Sinead O’Connor, diğer bir ismi ile Magda Davitt’in “No Mud No Lotus” adlı yeni albümünün detayları netleştiği zaman yazımın ikinci kısmını hazırlayacağımı söylemek istiyorum. Bu arada yeni albümü Ekim ayından önce dinleyemeyeceğiz.

MERT ATEŞ
Güncel Yazıları
 


 

Röportaj

Radyo dünyasını sanatçıları ve radyo tutkunlarını buluşturan festival devam ediyor. İstanbul Ortaköy meydanında 8 Mayıs günü son bulacak festival renkli görüntülere sahne oluyor. Grup Hepsi'den tanıdığımız Gülçin Ergül Radyo Fest 2015'in konuklarından biri oldu ve radyo programcılarına hem destek oldu hem de projeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

SİZDEN!

Merhaba SadeceMüzik.Net Takipçileri,

Size grubumuz "Yarın"dan ve çıkardığımız EP "III"den bahsetmek istiyoruz.

T. S. TARCAN yazdı

Tanıtım

Halil Sezai’nin bu yıl kurduğu ve üretim merkezi olarak tanımladığı KaYıP Müzik’in ilk projesi hayata geçti. Umut ve Soner isimli 19 yaşındaki iki yetenekli genç müzik dünyasına “Boşver” adlı şarkılarıyla merhaba diyor.

Konser Hikayeleri

Sanatçıların ölümlerine her zaman üzülmüşüzdür. Onları görmesek bile hayatımızın fon müziği oldukları için bizden bir parça gitmiş gibi olur. Fakat o şarkıcıyı gördüysek eğer anılarımıza da katılırlar. İşte ben de The Prodigy vokalisti Keith Flint'in ölüm haberini alınca sıradan ünlü ölüm haberlerinden daha çok üzüldüm. 

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Tarkan`ı mercek altına aldık.

İlginç Haber

Ocak ayında Lana Del Rey, Violet Bent Backwards Over Grass isimli bir şiir kitabı yayınlama planlarını açıklamıştı. 

"Kendi ruh halinize uymayan bir müziği dinlemektense, sokağın gürültüsünü dinleyin. Hem daha eğlenceli ve değişken"
KIRK HAMMETT

Tarihte Bugün

Mabel Matiz dünyaya geldi. (1985)

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.