Bilge Kösebalaban

"...Artık coştu sokak müziği.. Bizim zamanımızda öyle miydi? Şimdi vapur, sokak, metro; her yerde çok kaliteli ve geniş orkestralar var. Takdir ediyorum bu azmi ve güzelliği..."

Turgay S. Tarcan, Direc-t grubunun solisti BİLGE KÖSEBALABAN ile samimi ve güzel bir röportaj gerçekleştirdi.

TURGAY SUAT TARCAN: Normalde röportaj yaptığım sanatçılara sizli bizli hitap ediyorum ama sana aramızdaki samimiyetten ötürü sen demeye devam edeceğim röportajda da… Çünkü tıpkı benim gibi fanlarınla arkadaşlık kurabilen bir samimiyete sahipsin. ;) Solo albüm çalışmalarının olduğunu biliyorum. Solo albümden sonra Direc-t grubu da devam edecek mi?


BİLGE KÖSEBALABAN: Edecek, zaten Direc-t'le de bir albüm için provalar bitti. Kayıt aşamasına yaklaştık bile..
 TST: Bir yandan Direc-t grubuyla çalıp söylerken, bir yandan solo albüm çalışmaları yapıyorsun. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi Michael Jackson’ın anısına onun şarkılarını cover’ladığın Eni Veci Vokke adında bir MJ Tribute grubu kurdun. Bunu duyuran da ilk olarak www.sadecemuzik.net sitesi olmuştu. Yan grubunu biraz tanıtır mısın?
BİLGE: Ben de senin gibi bir son derece büyük bir Michael fanıyım ve onun şarkılarını söyleyerek büyüdüm zaten. Direc-t'le de “Billie Jean” ve “Thriller”ı çok defa sahnede çalmıştım. Lise grubumdan Hakan Çeliker'le tekrar bir grup kuralım denince bu proje grubunu önerdim ve provalara başladık. Mehmet Akgün davulda, Eda Kulakaç basta, Hakan gitar-bek vokal ve ben akustik gitar-vokaldeyiz. Zeynep Oktar klavyede ve Eray Arbak da Hakan'ın tiyatro oyunuyla çakıştıkça konserler bize gitar çalıcak.

TST: Sadece frontman’lik değil, oyunculuk da yapmıştın. Azra Akın, Bedük gibi isimlerle M.U.C.K. dizisinde oynamıştın. Valla ben takip ediyordum ama maalesef takip etmeye karar verdiğim birçok dizi gibi kısa ömürlü oldu. Bu öyle bir uğursuzluk ki izlemesem kesin çok tutardı. :D Şaka bir yana, bence Türkiye’nin Glee’si gibi olabilirdi. Biraz oyunculuk anılarından bahseder misin?
BİLGE: Yani uzun süreler çekim için beklerken çok samimi olduğum güzel dostlar edindim sette… Bir kısa sahnenin defalarca farklı açıdan çekilmesi, vs.; eve dönünce dizi seyrederken her sahneyi plan plan görmeme yol açtı. Uzun süre dizileri böyle seyrettim. :) Keyifli ve öğretici bir süreçti. Keşke devam etseydi..

TST: Athena, Çilekeş, Pinhani, mor ve ötesi, Duman, Seksendört, Kargo, v.s. gibi Direc-tde Türk Rock Müziği’nin en başarılı gruplarından birisi oldu. Türk Rock Müziği’nden sen kimleri dinlersin?
BİLGE: Şu sıralar Athena'nın yeni albümü, Deli Gömleği'nin yeni albümü... İhtiyaç Molası’nı duymayanlara tavsiye ederim…

TST: Sesinde ve müziğinde 80’ler ve 90’lar etkisi hissediliyor. Michael Jackson gibi “Aow!” da yapıyorsun, Nirvana’dan Kurt Cobain ya da Guns’n Roses’dan Axl Rose gibi uzatmalar da yapıyorsun. Haksız mıyım? Kimlerden ilham aldın başka?
BİLGE: Çok güzel saptamalar Turgaycım fakat Axl etkisi yok aslında ama benzeyebilir, haklısın... Albüm çıkana kadar bu vokali oturtmak çok zordu. Ülkemiz alışmış kalın vokallere rock'ta… :) Queen ve Alanis Morisette, Beatles, Alice in Chains, Pearl Jam, Barış Manço, MFÖ, Pink Floyd, Stone Temple Pilots, Doors, Soundgarden etkilendiğim ana isimler…

TST: Fatih Ürek’in “Hadi Hadi”sini farklı bir şekilde coverlayarak hayatımda en nefret ettiğim şarkılardan birisini sevmeme neden oldun. Tabii ki senin versiyonunu tercih ediyorum. Aklınıza nereden geldi?
BİLGE: Ahahahaha! :) Dinledim ve bayıldım ben Fatih Ürek'ten duyunca… Ve hemen gitarda çıkardım; sonra gruba çaldım, ardından beraber çaldık ve konserlerde millet bayıldı. Sonra albüme koyduk işte…

TST: Sokak müziğini destekleyen biri olarak sokak müzisyenliğini müzik piyasasının neresinde görüyorsun?
BİLGE: Artık coştu sokak müziği.. Bizim zamanımızda öyle miydi? Şimdi vapur, sokak, metro; her yerde çok kaliteli ve geniş orkestralar var. Takdir ediyorum bu azmi ve güzelliği... Sonuçta oradan artık internete çekip konan videolar sayesinde piyasaya giriyor bu müzik de…NOT: Bu röportaj 30.12.2014 tarihinde www.sadecemuzik.net adresi için özel olarak yapılmıştır. İzinsiz ve kaynak kullanılmadan kullanımı yasaktır.

SİZDEN!

SİZDEN!

SadeceMuzik.Net ekibi olarak yepyeni bir proje ile takipçilerimize yepyeni bir imkan sunuyoruz. 

Sayfamızdaki yeni projemiz „SİZDEN!“ bölümü ile SadeceMuzik.Net dünyası artık daha interaktif, daha eğlenceli ve SİZDEN olacak !!

T. S. TARCAN yazdı

Mert ATEŞ yazdı

Tanıtım

 
Londra'da müzik çalışmalarını sürdüren başarılı vokalist, besteci ve söz yazarı Gökçe Kılınçer, iki yıldır çalışmalarını sürdürdüğü yeni albümünün habercisi olan iki şarkıyı önden dinleyicilerin beğenisine sundu.  
 

Konser Hikayeleri

Broadway müzikalleri o kadar önemlidir ki Amerika'da; ünlü Hollywood oyuncuları bile "Bir gün hayalim bir Broadway müzikalinde oynamak" derler... Dünyaca meşhur oldukları halde gözlerini Broadway sahnesine dikmişlerdir. Çünkü biliyorlar ki bu müzikallerde oynayanlar hepsinden yetenekliler. Bu müzikallerin arasında en önemlilerinden "West Side Story"e gittim ve sizin için yazıya döktüm bu "Konser" pardon "Müzikal hikayemi" ;-)

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Mor ve Ötesi grubunu mercek altına aldık.

İlginç Haber

Prag’da tamamen engelli müzisyenlerden oluşan “The Tap Tap” adlı müzik grubu büyük başarılara imza atıyor.

"Hippiler barış ve sevgi istedi.. Biz ise Ferrariler, sarışınlar ve sert içkiler!"
ALICE COOPER

Tarihte Bugün

Tarkan dünyaya geldi. (1972)

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.