Ekrem Arpak ile Dobra Dobra

”ÖLECEKSEK SAHNEDE ÖLÜRÜZ!...”

Korkmadık çünkü halkımızın acılarını paylaşmak için oradaydık. Öleceksek sanat ve halk uğruna ölecektik, hepsi bu...

Turgay Suat Tarcan, ARPAK KARDEŞLER grubundan EKREM ARPAK ile dobra dobra bir röportaj yaptı.

TURGAY SUAT TARCAN: Öncelikle Arpak Kardeşler grubunu kısaca tanıtır mısınız? Grup ne zaman müzikal faaliyetlere başladı mesela?


EKREM ARPAK (ARPAK KARDEŞLER): Öncelikle sıklıkla ve severek takip ettiğim güzel yorumlarının yanı sıra Müzik Sektörüne katkılarından dolayı teşekkür ederek başlamak istiyorum...
Sorularına gelince;
ARPAK KARDEŞLER; kardeşim Mehmet ARPAK ile 2013 yılı 12. ayda piyasaya çıkan ve her bölgeden bir türkünün yer aldığı “Mevsimsiz Türküler” adlı albüm ile müzik dünyasına giren kardeş gurubudur. Ki müzikal çalışmalarımızda ilk albümümüzün piyasaya çıkışından bir iki ay öncesine dayanır. Aslında ARPAK KARDEŞLER bir Müzik Grubu olmaktan öte önceliği barışa, kardeşçe yaşama veren bir düşüncenin notalara, beyaz perdeye düşen-düşecek projesidir...


TST: Albümünüzün adı “Mevsimsiz Türküler” ama bir yandan da “Takım elbiseli rockçılar” olarak lanse edenler var sizi… Protest ve özgün müzik yakıştırması yapanlar da… Peki size göre müzik türünüz hangisi?
ARPAK:
“Mevsimsiz Türküler”, ülkemizde eser sıkıntısının çekildiği son dönemde bir buçuk yıla sığdırdığımız üç albüm, bir single ve yedi klip çalışmamızın ilk ürünüdür!
Bize Takım elbiseli Rock'çular diyorlar çünkü; “Biziz” gibi, “Beddua”, “Sosyete Kızı”, “Nabe Nabe” gibi beğeni kazanan Rock eserlere imza attık...
Özgün ya da Protest diyorlar çünkü; Merhum sanatçımız Ahmet Kaya anısına atfettiğimiz “İki Gözümdü” gibi, “Yasak” gibi şarkılara imza attık...
Barış Güvercinleri diyorlar çünkü; ülke barışını, kardeşliği ve ailevi değerleri ön plana çıkaran bir duruş sergiledik...
Yani biz kendimizi herhangi bir kalıp, ideoloji veya tarza bağlamadık ve bundan da memnunuz.
Ha bize illa da tarz diye sorarsanız ''ARPAKÇA”' diyoruz, çünkü farklıyız... :)


TST: Suriye sınırında, Ceylanpınar'da savaşın ortasında “HORE” adlı klibinizi çektiniz ve konser verdiniz. Hiç korkmadınız mı?
ARPAK:
Suriye sınırında çektiğimiz klip bildiğim kadarı ile kendi içinde dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor!...
Gerçek mermilerin, bombaların havada uçuştuğu bir ortamda çekildi o klip. Ha bu konuda ulusal basından çok uluslar arası basının ilgi odağı olmak manidardı...


”TARKAN OLSA ÜLKE AYAĞA KALKARDI!...”

Evet iddia ediyorum; o klibi Tarkan çekse ülke medyası ayağa kalkar, Tarkan'ı “İmparator”, “Korkusuz Kahraman” ilan eder, aylarca şişirir dururdu. İşte bu bizim müzik sektörümüzün ve hatta medyamızın aslında ne kadar kısır bir döngü içinde olduğunun, haksız rekabetin belgesidir...


”ÖLECEKSEK SAHNEDE ÖLÜRÜZ!...”

Korkmadık çünkü halkımızın acılarını paylaşmak için oradaydık. Öleceksek sanat ve halk uğruna ölecektik, hepsi bu...


”BİZ ÇAKMA MEGA ULTRA MEGA STAR DEĞİLİZ!...”

TST: İtalya, Fransa, Japonya, Almanya, Endonezya gibi ülkelerdeki müzikseverlerin ilgisini çekme nedeniniz nedir sizce?
ARPAK:
Evet yurt dışında büyük ilgi uyandırdık. Çünkü bizim ülkemizin görmediği sıra dışı, farklı tarzımızı başta Uzak Doğu ülkeleri olmak üzere, Arap ve hatta Avrupa Basını gördü, takdir etti.

“ ‘BİZİZ’ SON YILLARIN EN İYİ ANADOLU ROCK ŞARKISIDIR VE ÜLKE BARIŞINA ARMAĞANIMIZDIR”

TST: Eşref Kolçak, İlyas Salman, Bahar Öztan, Dilek Serbest, Bedia Ener gibi Yeşilçam efsanelerini “Biziz” adlı klibinizde nasıl bir araya getirmeyi başardınız?
ARPAK:
Tabii ki Yeşilçam'ın bu çok değerli dev isimlerini bir araya getirmek kolay olmadı. Ama zaten ARPAK KARDEŞLER hiçbir zaman kolay olanı gerçekleştirmedi, medya maymunu olmadı. Kirli ilişkiler içinde durmadı.
Bu bağlamda da gerek Yeşilçam Dünyasından, gerek sanat dünyasından güçlü dostluklarımız oldu.

 

“OYA HANIM İLE BAYRAM GÜNÜ BARIŞTIK”

 

TST: Oya Aydoğan ile aranızın bozulduğu söyleniyor. Dargınlık varsa devam ediyor mu?
ARPAK:
Maalesef ülkemizde menajerlik sistemi henüz profesyonel boyutta yerine oturmuş değil. Dolayısı ile bu önemli meslek, başarısız, art niyetli, iş bilmez bir kaç kişinin elinde değerini kaybederken aynı zamanda yanlış anlamalara ve kırgınlıklara neden oluyor.
Fakat bizim Sayın Aydoğan'a kırgınlığımız bir bayram sabahı sunumunu üstlendiği TV programının canlı yayınında barışarak geçti..

 

FOS STARLARIMIZ VAR!...

TST: “Veliaht”, “Popstar”, “Akademi Türkiye”, “O Ses Türkiye”, “Ve Kazanan”, “X Factor: Star Işığı” gibi yarışmalarla ilgili düşünceleriniz nedir?
ARPAK:
Saydığınız o yarışmalardan kendine önemli bir kariyer edinmiş, kitlesi olan bir tane isim veremezsiniz. Reyting kaygısı ile gençlerimizin yarıştırıldığı ancak neticesinin hayal kırıklığından öteye gidemediği sıradan çalışmalar oldular.

 

“EUROVİSİON'U AMAÇSIZ, GEREKSİZ BULUYORUZ!”

TST: Eurovision’dan çekilen Türkiye tekrar yarışmaya katılma kararı aldı. Peki size teklif gelse değerlendirir miydiniz?
ARPAK:
Neticesini siyasi ilişkilerin belirlediği, anlamsız ve çok gereksiz bir yarışmadır Eurovision… Onun yerine daha önce sevgili Suavi'nin kazandığı Dünya Halk Müziği Yarışmasında ülkemizi temsil etmeyi yeğleriz.
Ola ki bize böyle bir teklif gelirse yine de, özgün ve tamamen ARPAK KARDEŞLER, tarzına sadık kalabilme şartı ile belki düşünülebilir...
Sevgili Turgay; sohbetimizin başında da kısaca değindiğim gibi sen ve senin gibi dostlarımız bu ülkenin Müzik Sektörü için çok önemli roller üstleniyorlar. Üstelik Ulusal Gazetelerin bir çoğunun baş köşelerinde kendine yer edinmiş fakat hiçbir şey üretmeyen, baba parası ile şöhret olanlar dışında kimseyi gözleri görmeyen yazarları düşününce sizlere daha çok saygı duyuyorum.
Bu güzel sohbet için ayrıca tüm kalbimle emeklerin, yüreğin ve sıcak samimiyetin için teşekkür ediyorum...

TST: Asıl ben teşekkür ederim röportaj teklifimi kabul ettiğiniz ve gurur verici düşünceleriniz için… ;)

NOT: Bu röportaj 20.02.2015 tarihinde www.sadecemuzik.net adresi için özel olarak yapılmıştır. İzinsiz ve kaynak kullanılmadan kullanımı yasaktır.


 

SİZDEN!

Merhaba Sadece Müzik Ailesi ve Değerli Takipçileri,

Size yeni çıkardığımız tekli Nöbet'ten bahsetmek için buradayız.

T. S. TARCAN yazdı

Umut E. ERKİ yazdı

Mert ATEŞ yazdı

Tanıtım

Halil Sezai’nin bu yıl kurduğu ve üretim merkezi olarak tanımladığı KaYıP Müzik’in ilk projesi hayata geçti. Umut ve Soner isimli 19 yaşındaki iki yetenekli genç müzik dünyasına “Boşver” adlı şarkılarıyla merhaba diyor.

Konser Hikayeleri

Sanatçıların ölümlerine her zaman üzülmüşüzdür. Onları görmesek bile hayatımızın fon müziği oldukları için bizden bir parça gitmiş gibi olur. Fakat o şarkıcıyı gördüysek eğer anılarımıza da katılırlar. İşte ben de The Prodigy vokalisti Keith Flint'in ölüm haberini alınca sıradan ünlü ölüm haberlerinden daha çok üzüldüm. 

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Çelik`i mercek altına aldık.

İlginç Haber

İrlandalı rock grubu The Cranberries'in 46 yaşındaki solisti Dolores O'Riordan’ın alkol zehirlenmesine bağlı boğulma sonucu hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

 “Kadınlara baktığımda, erkeklere baktığım zamankinden daha iyi hissediyorum ve cinselliği keşfetmek için kadınlarla birlikte olmak da dahil herşeyi yapabilirim” 
CHIRISTINA AGUILERA

Tarihte Bugün

Levent Yüksel dünyaya geldi. (1964)

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.