Kutsal

Ben doğru bildiğim yoldan dönmem.

Kendisini ilk olarak 90’lı yılların rock sanatçılarının vokalisti olarak tanıdık. Daha sonra kendi kanatlarıyla uçtu. Kutsal Kocer’den bahsediyoruz. Yeni single’ı “Çukurun Dibinde”nin ilk röportajını Sadece Müzik sitesine verdi. Bu keyifli röportajı siz de beğeneceksiniz.

Turgay Suat Tarcan: Yeni single'ınız "Çukurun Dibinde" hayırlı olsun. Kayıt ve klip çalışmaları nasıl geçti?

Kutsal Kocer: Herkese merhaba, öncelikle :) Kayıt ve klip çalışmaları herzamanki gibi çok keyifli ama oldukça yorucu geçti... Çūnkū çoğu şarkımda, hem beste ve sözlerini kendim yazdığım, hem executive producer'lık yaptığım, hem de video'daki her tūrlü detayı da kendim tasarladığım için, şarkı yayımlanana kadar oldukça fazla çalışmam gerekiyor. "Çukurun Dibinde" isimli bu yeni single'da da, bu yine böyle oldu, çok hummalı bir çalışma döneminden gectim ve hala da geçmekteyim. Bu şarkıda ben özūme döndūm aslında... Benim ilk albūmūm "Susuzluğun Geçti mi" de çalıştığım būtūn ekibi bu single'da tekrar biraraya topladım: Serdar Öztop (aranje ve gitarlar), Sunay Özgūr (bas), Cengiz Baysal (davul). Ve tekrar aynı ekiple çalışmak benim için oldukça özel ve duygusal bir durum oldu...

 

TST: Günümüzde artık sanatçılar albümden çok single çıkartıyor ama birçok müziksever hayranı olduğu şarkıcıdan albüm bekliyor. Örneği ben yeni bir Kutsal CD'si satın almak isterim. Ufukta böyle bir album çalışması görünüyor mu?

Kutsal: Aslinda bazı teknolojik gelişmeler sonucunda, mūzik endūstrisi böyle bir dönemece girdi. Biliyorsunuz, Amazon, Spotify, Itunes'dan tek şarkı olarak da satın alabildiğiniz için artık sevdiğiniz sanatçının şarkılarını, albūm yapmak pratikte bir zorunluluk olmaktan çıkıyor,. Aslında, şu anda oldukça fazla single birikmeye başladı bende. Onların hepsini biraraya getirip bir EP çıkartma fikrim var, yakında..
 

TST: Birçok ünlü siyasetçilerden çekinip yandaş görünürken siz cesurca fikrinizi dile getiriyorsunuz. Ne gibi tepkiler alıyorsunuz?

Kutsal: Evet, benim doğuştan ve aileden gelen korkusuz, gözūkara bir yapım var. Dedem önemli bir askerdi. Babam ve annem de korkusuzdur. O yūzden böyle bir anlayışla yetiştirildim ben. Haksızlığa, alavere dalevere işlere, yalancılığa ve hainliğe tahammūlūm yok hiç. Ve ayrıca sıkı bir vatansever, ulusalcı ve Kemalist'im. Korkusuzca konuşmamdan dolayı çok gūzel tepkiler alsam da, çok sert tepkiler aldığım da oluyor sık sık..."Sen sanatını yap, başka şeye karışma" diyenler de oluyor ama ben doğru bildiğim yoldan dönmem...

 

TST: Her şeyi bırakıp Amerika'ya yerleştiniz ve yıllardır Los Angeles'ta yaşıyorsunuz ve orada da müzik çalışmalarınız devam ediyor. "Naked" adında bir albüm de yapmıştınız. Şu anda orada müziğe dair neler yapıyorsunuz?

Kutsal: Green Card çıktığı için Amerika'ya yerleştim ve 16 yıldır da burada yaşıyorum. Ilk albūmūm hariç, diğer būtūn albūmlerimi, EP ve single'larımı burada kaydettim. Amerika'da kaydettiğim ilk albūmler, "Çırılçıplak" ve "Naked" isimli iki albūmdū. Naked, tamamı Ingilizce olan bir albūmdū . Böylelikle, Amerika'da albūm çıkarmış ilk ve tek kadın Tūrk rock sanatçısı da ben oldum...Şu anda ise, yeni single'ım "Çukurun Dibinde"nin yayımlanması, tanıtımı ve konserler ūzerine çalışıyorum...
 


 

TST: Türkiye’de rock müziğin gidişatını nasıl buluyorsunuz? Eskiye nazaran yumuşadı gibi...

Kutsal: Evet, aslında Amerika'da da rock mūzik yumuşadı ve daha akustik hale dönūştū. Bunun gūzel örnekleri de var hem ūlkemizde, hem de yurt dışında..Yalnız benim son zamanlarda hoşuma gitmeyen şey, Tūrkiye'de rock olduğu iddia edilen ve özūnde aslında arebesk mūzikten farklı olmayan bir mūzik tūrūnūn ortaya çıkmış olması. Bu tarza gerçekten hiç katlanamıyorum ☹
 

TST: Yerli ve yabancı; eski ya da yeni fark etmez. Dinlemekten en çok keyif aldığınız isimler kimler?

Kutsal: Yerlilerden "Ceza" yı dinlemekten keyif alıyorum. Kendisini çok akıllı ve yetenekli buluyorum. Yabancılardan, Pink, Bruno Mars, Adel, LP, Ed Sheeran, son zamanlarda dinlemekten keyif aldığım isimler... 

TST: "Gökten Düşen Hazine" filminde oynamıştınız. Sinema maceranıza kaldığınız yerden devam etme gibi bir düşünceniz var mı?

Kutsal: Evet, ilk kez bir filmde oynamak çok heyecan vericiydi. Ayrıca, "Gökten Dūşen Hazine"de , benim "Bırak Kırılsınlar" isimli şarkım da film mūziği olarak kullanılmıştı. Sinemaya devam etmeyi çok isterim ama 16 yıldır Amerika'da yaşadığım için, malesef Tūrk Sineması'ndan uzak kaldım bir sūredir...
 

TST: Hayvan haklarına duyarlılığınız da biliniyor. Son yıllarda artan hayvanlara yönelik istismar ve şiddete karşı ne diyorsunuz?

Kutsal: Tūm hayvanları çok seviyorum ve dūzenli olarak her ay Tūrkiye'deki bazı derneklere ve besleme yapan kişilere yardım gönderiyorum. Tūrkiye'de malesef hala hayvanlara yapılan işkenceler, zehirlemeler devam ediyor. Bu beni kahrediyor çūnkū ūlkemizde bu konudaki yasaların çok daha ilerlemiş olmasını beklerdik ama malesef varolan hūkūmet, gerekli yasaları söz verdiği halde çıkarmıyor. Ama gūzel olan şeyler de var, neyse ki..Hayvanseverler ve hayvan hakları koruyucuları gittikçe artıyor ūlkemizde. Ve bu kişiler, hayvanlara yapılan tūm kötūlūklere karşı bıkmadan usanmadan organize bir şekilde mūcadele veriyorlar. Ileride ūlkemizin bu konuda daha da bilinçleneceğinden ūmitliyim ben...
 

TST: Bir gün Türkiye'ye dönme gibi bir düşünceniz var mı?

Kutsal: O dūşūnce inanın ki son sekiz senedir hergūn aklımda... Ama burada kurduğum dūzeni bozup da dönmek hemen olmuyor işte. Umuyorum ki yakın zamanda bu dileğim gerçekleşsin ve vatanıma geri dönebileyim.
 

NOT: Bu röportaj 23.04.2019 tarihinde Sadece Müzik sitesi için yapılmıştır. İzinsiz ve kaynak göstermeden kullanımı yasaktır.

SİZDEN!

Merhaba Sadece Müzik Ailesi ve Değerli Takipçileri,

Size yeni çıkardığımız tekli Nöbet'ten bahsetmek için buradayız.

Umut E. ERKİ yazdı

Mert ATEŞ yazdı

Tanıtım

Volkan Erden “Akşam Olunca” isimli şarkısıyla müzik dünyasına yeniden aşk dolu ve romantik bir giriş yaptı. Tüm dijital müzik platformlarında dinlenmeye başlanan şarkının video klibi ilk kez 13 Eylül’de yayınlandı. 2018’de sözü ve müziği kendisine ait olan “Aşka İsyan” adlı şarkısıyla ilk kez dinleyicilere merhaba diyen Volkan Erden, Mars Yapım etiketi ile yayınlanan “Akşam Olunca” ile yeniden dinleyicisiyle buluşmuş olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyor.

Konser Hikayeleri

Sanatçıların ölümlerine her zaman üzülmüşüzdür. Onları görmesek bile hayatımızın fon müziği oldukları için bizden bir parça gitmiş gibi olur. Fakat o şarkıcıyı gördüysek eğer anılarımıza da katılırlar. İşte ben de The Prodigy vokalisti Keith Flint'in ölüm haberini alınca sıradan ünlü ölüm haberlerinden daha çok üzüldüm. 

Dünden Bugüne

Dünden Bugüne`de Kenan Doğulu`yu mercek altına aldık.

İlginç Haber

Kazakistan'da yaşayan 78 yaşındaki Mariam Amrayeva adlı yaşlı kadın, torunu ile birlikte söylediği rap şarkılarıyla sosyal medyanın yıldızı oldu.

''Hayatımdaki amacım; ilhamını almakta şanslı olduğum bu kutlu coşkuyu müziğim ve dansımla dünyaya sunmak.''
MICHAEL JACKSON

Tarihte Bugün

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.