KALİTELİ KULAKLIK SEÇİMİ VE KULAKLIK ÖNERİSİ

Size kulaklık alırken dinlemeden cesurca 5 dakikalık kontrolle nasıl kulaklık seçebileceğini anlatacağım.


Günümüzdeki sosyal mecralarda yayınlanan parçaların teknik kalitesi giderek artıyor fakat bu teknik değişikliklerin çoğunu standart kulaklıklarla farkedememeye başladık. Gelişen mixing ve mastering teknikleri her müzik türünde etkisini göstermeye başladı. Peki bu kaliteye ulaşmış olan müzikleri dinlerken neden çoğu zaman kalitesini farkedemiyoruz? Çünkü o görüntüsüne aldanıp yüksek fiyatlar ödeyerek alınan kulaklıklar yüzünden. Bu kulaklıklar marka bile olsa aslında çoğu zaman standartlardan öteye gidebilen belki kablo kalitesinden başka birşey olmuyor. Teknoloji marketlerindeki kozmetik probleminden ötürü kulaklık alırken deneme şansımız olmuyor. Size kulaklık alırken dinlemeden cesurca 5 dakikalık kontrolle nasıl kulaklık seçebileceğini anlatacağım. Öncelikle öğrenmemiz gereken bir kaç bilgi var.

Frekans aralığı (hertz) nedir?
Frekans aralığı bir insanın duyabileceği en kalın (bass) seslerden en ince (tiz) tüm frekansları içeren skalaya denir. 4 hz den başlayarak 45Khz lere çıkabilir bu verdiğim aralık örnektir muhtemelen 4 hz i çok alt bir frekans olduğu için duyamayabilirsiniz. 45 khz de aynı şekilde çok tiz olduğu için duyulmayabilir fakat müzik mix ve masteringinde yapılan işitsel showu yeterince farketmenize yarayacak düzeyde bir aralık bence.

OHM (Empedans) nedir?
Sese karşı duyarlılık gösteren dirence denir. Ohm yani empedans ne kadar yüksekse ses de o kadar düzgün fakat az gelir. Yüksek empedanslı bir kulaklık kullanacaksanız extra olarak bir amfi yani yükseltece ihtiyacınız olabilir. Düşük empedanslı kulaklıklar sesi daha kuvvetli verir. Bu yüzden telefonda veya pc de amfiye ihtiyacınız olmaz.

Standartlar neler?
Ortalama bir kalitede, çoğu yerlerde satılan (marka olanlar dahil) kulaklıkların standardı genelde 20hz-22khz aralığındadır. Hatta bazıları 20hz-20khz olmak üzere değişebilir. Bu aralığa bakıldığı zaman üreticiler bence cesaretsiz davranıyor. Alt frekansların 20 olması demek, sizin bass ve drumkit içerikli parçalardaki ahengi duymanıza engel oluyor demektir. Aynı şekilde tizde de 20 khz seviyesindeki bir kulaklıkta tiz frekansları engelliyor demektir.

NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?
Bu aralıklar sizi korumak için yapılsa da sizi günümüz parçalarından soğutmayı da başarıyor malesef. Bu yüzden gerçekten heryerde eşsiz bir müzik deneyimi yaşamak istiyorsanız, kulaklık alırken dış görünümünden daha çok dikkat etmeniz 3-4 madde var.

1. En iyi frekans aralıkları:

5 hz - 24khz 5 hz - 26khz 10 hz - 24khz 10 hz - 26khz 15 hz - 23khz
10 hz ile başlayan aralıklar kulak üstü kulaklıklarda tercih edilebilir.
5 hz ile başlayanlar da kulak içi silikonlu olanlar tercih edilebilir.

2. Empedans seviyesi:

12 ohm yüksek ve kuvvetli ses (bu kulaklarınızı çok zorlayabilir)
16 ohm yüksek ve kuvvetli ses (kuvvetli ve fazla kulak yormayan bir ses verir)
24 ohm normal ve kuvvetli ses (ideal sayılabilecek seviyedir)
32 ohm normal ve kuvvetli ses (ideal seviyedir)
32 ohm'un üstündeki kulaklıklarda amfi desteği olmadan yüksek ve kuvvetli bir ses alamazsınız.

3. DB Desibel:

Bu empedans ve frekans aralıklarında alabileceğiniz desibel aralığı 90 ve 115 desibel arası olabilir.

4. Kablo kalitesi:
Kavuçuk ve diğerlerine göre biraz kalın bir kablo olması yeterlidir.
Bu kriterlerdeki kulaklıkları rahatlıkla alabilirsiniz kulaküstü kulaklıkları deneme şansımız olsa da kulakiçi kulaklıklarda bu kriterler hayat kurtarabilir.

 

KULAKLIK ÖNERİLERİ

Sony MDRXB50APL.CE7 Kulakiçi Kulaklık

 


Sony MDRZX310W.AE Kulaküstü Kulaklık Beyaz

SİZDEN!

Merhaba SadeceMüzik.Net Takipçileri,

Size grubumuz "Yarın"dan ve çıkardığımız EP "III"den bahsetmek istiyoruz.

Albüm

Her projesinde farklı ve yenilikçi işlere imza atan sanatçı Can Bonomo, ''Ruhum Bela'' isimli 5. albümünü Avrupa Müzik markasıyla dinleyicilerin beğenisine sunuyor.

Galeri Haber

Yüzyılın en başarılı pop şarkıcılarından Lady Gaga hakkında ilginç bilgileri sizin için derledik...

Aykut BALCI yazdı

Tanıtım

Volkan Erden “Akşam Olunca” isimli şarkısıyla müzik dünyasına yeniden aşk dolu ve romantik bir giriş yaptı. Tüm dijital müzik platformlarında dinlenmeye başlanan şarkının video klibi ilk kez 13 Eylül’de yayınlandı. 2018’de sözü ve müziği kendisine ait olan “Aşka İsyan” adlı şarkısıyla ilk kez dinleyicilere merhaba diyen Volkan Erden, Mars Yapım etiketi ile yayınlanan “Akşam Olunca” ile yeniden dinleyicisiyle buluşmuş olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyor.

 “Kadınlara baktığımda, erkeklere baktığım zamankinden daha iyi hissediyorum ve cinselliği keşfetmek için kadınlarla birlikte olmak da dahil herşeyi yapabilirim” 
CHIRISTINA AGUILERA

Magazin

Los Angeles merkezli Buzznet isimli internet sitesinin gerçekleştirdiği ‘dünyanın en güzel kadını’ oylaması sonuçlandı.

Tarihte Bugün

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.