2019 Yılının En İyi Yerli ve Yabancı Şarkıları

Bildiğiniz gibi 2015 yılından beri her sene "Sadece Müzik" sitesi ziyaretçileri için bir rehber niteliğinde olan bir liste yapıp o yılın en iyi şarkılarını derlemeye çalışıyorum. Her defasında da bazı şarkıları unutup "Tüh neden listeme almadım ki?" diye düşündüğüm oluyor. 2019 yılı için "Yıl içerisinde beğendiğim şarkıları not edeceğim, böylece unutmam" diye bir plan yapmıştım ama evdeki hesap çarşıya uymadı ve bu sene de son dakikaya bıraktım. 40 şarkı ile sınırlı tuttuğum listemden yine de memnunum. Unuttuklarım varsa affola...

2019 yılı Türkçe Rap için altın bir yıl oldu. Zaten listemde de bunu hissedeceksiniz. Özellikle de sosyal sorunlarla ilgili şarkılar revaçtaydı. Bu şarkıların başında da Şanışer'in "Susamam" projesi geliyor. Michael Jackson'ın dahi bu sene yayınlanmamış şarkısı ortaya çıksaydı bile bu parçayı birinci yapardım gibime geliyor. Çünkü sadece yılın değil, belki de son yılların en önemli şarkısı diyebilirim. Dinlerken insanın tüyleri diken diken oluyor. Listeme herkes tek parçayla girebildiği için şarkıda emeği geçen Fuat Ergin, Ados, Hayki, Server Uraz, Beta, Tahribad-ı İsyan, Sokrat St, Ozbi, Deniz Tekin, Sehabe, Yeis Sensura, Aspova, Defkhan, Aga B, Mirac, Mert Şenel ve Kamufle'nin başka şarkısını koyamadım. Popçulardan Bahadır Tatlıöz'ün de "Kına" projesine katılan Bulutsuzluk Özlemi, Gökhan Türkmen, Kubat, Mehmet Erdem, Pi ve Tepki de zira böyle duyarlı bir şarkının parçası oldukları için grupça bir eserle temsil edildiler. Jackson ailesini de listeye bu sene bu kez Jermaine Jackson'ın oğlu Jaafar Jackson soktu. Lafı uzatmadan listeme geçiyorum:

İŞTE 2019'UN EN İYİ 40 ŞARKISI:

Sayfa 1 / 41

SİZDEN!

Gürol Ağırbaş, şarkılarda hakiki enstrüman sesi duymak isteyen, albüm kartonetlerini okumayı seven dinleyicilerin yakından tanıdığı değerli bir müzisyendir. Yıllarca albüm ve sahne çalışmalarında sadece enstrümanist kimliğini değil, besteci ve aranjör yönünü de sergilemiştir. Bunlardan en akılda kalıcı olanı ise hiç şüphesiz Demet Sağıroğlu’nun Arnavut Kaldırımı isimli eseridir. Enstrümanist olarak da bas gitarıyla özdeşleşmiş, çıkardığı “Bas Şarkıları” albümleriyle başrol oyunculuğuna taşıdığı bas gitarın müzikte iskelet görevi gören bir enstrüman olduğunu unutmamamız gerektiğini vurgulamıştır. İşte bu seri halinde çıkan bas gitar albümlerinin üçüncüsü, 20 yıllık bir aranın ardından “Bas Şarkıları 3” ismiyle ve Ada Müzik etiketiyle tekrar karşımıza çıktı.

Albüm

8 Mart Dünya Kadınlar gününde Universal Müzik Türkiye ve Radio Slow Time’dan anlamlı bir albüm geliyor! “Women in Power” derleme albümü, müzik tarihinin unutulmaz kadın müzisyenlerinin en sevilen eserlerini bir araya getiriyor.

Galeri Haber

"Sanatçıların ilk televizyona çıkış" serimize geçen hafta yabancı bayan sanatçılarla başlamıştık. Bu hafta da erkek solistlerin ilk TV maceralarına göz atacağız.

Lafı uzatmadan hemen görüntülere geçelim..

Umut E. ERKİ yazdı

''Saz çalmayan, tel kadrini ne bilir"
KARACAOĞLAN

Teknoloji

İnsansı robot, ünlü İtalyan tenor Andrea Bocelli’nin solistlik yaptığı filarmoni orkestrasını yönetti.

Magazin

Los Angeles merkezli Buzznet isimli internet sitesinin gerçekleştirdiği ‘dünyanın en güzel kadını’ oylaması sonuçlandı.

Tarihte Bugün

M.J.'ın efsane "Thriller" albümü listelerde 1 numaraya yükseldi ve 37 hafta boyunca orda kaldı (1983)

İçeriği ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri sunmak ve trafiği analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız Çerez Politikası.